Czy dzisiaj jest smog? Aplikacje i strony, w których to sprawdzisz

Zanieczyszczone powietrza może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Warto sprawdzić, czy wychodząc na spacer nie narażamy się na wdychanie toksycznych substancji. Poziom zanieczyszczeń jest stale monitorowany, a dedykowane aplikacje i serwisy pozwalają nam monitorować sytuację na bieżąco.

Jak sprawdzić czy w moim mieście jest smog?
Jak sprawdzić czy w moim mieście jest smog?Jar.ciurus/Wikimedia/CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl)123RF/PICSEL

  • Okres jesienno-zimowy to czas, gdy spada temperatura i zaczynamy ogrzewać nasze domy i mieszkania.
  • Znacznie pogarsza się jakość powietrza. Nie zawsze musi to oznaczać smog. Niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje mogą unosić się w powietrzu nawet wtedy, gdy tego nie widzimy.

Zanieczyszczenie powietrza. Co nas truje?

Spalając paliwa kopalne, emitujemy nie tylko dwutlenek węgla, ale także wiele szkodliwych związków. Nie tylko ich skład jest groźny dla naszego zdrowia, ale także wielkość. Być może słyszeliście o pyłach zawieszonych PM10, PM2,5, a nawet PM1. Dwie pierwsze litery informują nas, z czym mamy do czynienia, natomiast cyfra lub liczba po prawej stronie to maksymalna wielkość cząsteczek podana w mikrometrach - w kolejności 10 mikrometrów, 2,5 mikrometra i 1 mikrometr.

Ale jak mamy sobie wyobrazić tę wielkość? Cóż, matematycznie możemy zapisać, że 1000 μm = 1 mm. Ale znacznie lepiej porównać tę wielkość do czegoś, co możemy zobaczyć, np. do ludzkiego włosa. Jego grubość to około 90 μm. Widać więc, ze te najdrobniejsze mają średnicę nawet 90 razy mniejszą niż nasz włos.

Grubsze cząsteczki osadzają się w naszych płucach i tam czynią szkody. Im mniejsze, tym większe spustoszenie sieją w organizmie. Te najmniejsze są zdolne przenikać do krwi, a z nią do wszystkich organów, w tym mózgu. W przypadku kobiet w ciąży mogą również bezpośrednio szkodzić dzieciom, powodując wady wrodzone, utrudniając przepływ krwi przez łożysko i spowalniając jego rozwój.

Gdzie sprawdzić jakość powietrza? Serwisy i aplikacje w 2023 roku

Aplikacja Kanarek pozwala sprawdzić smog w okolicy oraz informuje, gdy spadnie poniżej ustalonego poziomu. Korzysta z 200 oficjalnych stacji, w tym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i pokazuje pyły zawieszone PM 2,5, pyły zawieszone PM 10, dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6) i ozon (O3).

Aplikacja Airly pozwala na śledzenie poziomu pyłu zawieszonego, tlenków azotu i siarki, oraz dwutlenku węgla i ozonu w czasie rzeczywistym. Umożliwia zapamiętywanie lokalizacji oraz odbieranie powiadomień push o zmianach poziomu zanieczyszczenia.

Aplikacja IQAir Air Visual / Air Quality  zawiera dane dla 500 tysięcy lokalizacji z globalnej sieci rządowych stacji monitorujących i własnych czujników. Można śledzić na żywo stężenia PM2.5, PM10, ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla oraz obserwuj historyczne trendy zanieczyszczeń. Ciekawym rozwiązaniem są informacje i prognozy dla grup wrażliwych (np. z chorobami układu oddechowego, takich jak astma).

Aplikacja Jakość powietrza w Polsce Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Opiera się na automatycznych pomiarach prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) wykonywanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jednogodzinne pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2) i ozonu (O3) prezentowane są w postaci indeksu o sześciostopniowej skali (od "bardzo dobrego" do "bardzo złego"), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Jednogodzinne pomiary stężeń tlenku węgla (CO) i benzenu (C6H6) prezentowane są w postaci znaczników o trzech rozmiarach w jednolitym kolorze. Ponadto aplikacja prezentuje prognozy jakości powietrza dla pyłu PM10, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2) i ozonu (O3).

Przeglądarka jakości powietrza w europejskich miastach to serwis Europejskiej Agencji Środowiska. Umożliwia podgląd ogromnej liczby miast na Starym Kontynencie, w tym największych miastach w Polsce. Dostępna mapa kategoryzuje jakość powietrza jako dobre, zadowalające, umiarkowane, słabe lub bardzo słabe (w zależności od poziomu zanieczyszczeń PM2,5). Dostępna tabela pokazuje dokładne wartości zanieczyszczeń.

Dane z aplikacji Airly oraz GIOŚ dostępne są również jako serwisy internetowe. Ponadto warto sprawdzić, czy dane miasto ma własną stronę (lub aplikację) monitoringu jakości powietrza. W uproszczonych wersjach.

W niektórych miastach można spotkać tablice informacyjne, które w czasie rzeczywistym podają różne zanieczyszczenia w powietrzu. Jeśli przystanki komunikacji miejskiej wyposażone są w ekrany, to często na dole, pod listą autobusów, trolejbusów czy tramwajów wyświetla się uproszczona informacja o jakości powietrza (uproszczona, ponieważ zazwyczaj ogranicza się do zapisu np. "jakość dobra").

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas