Huawei ma własny system operacyjny, którym wyeliminuje Androida i Windowsa?

To żaden sekret, że relacje między chińskimi producentami smartfonów, głównie Huawei i ZTE, a USA są ostatnio mocno skomplikowane, szczególnie po tym jak te ostatnie wysunęły poważne oskarżenia pod adresem Chińczyków.

Najpoważniejsze wydają się szpiegostwo na rzecz obcego państwa i kradzież własności intelektualnej, które mogą jeszcze przez długi czas wpływać na stosunki obu krajów. W związku z tym Huawei zostało wykluczone z dostarczania sprzętu i infrastruktury choćby dla sieci 5G, która zdaniem Amerykanów mogłaby zostać przez producenta wykorzystana w niewłaściwy sposób.

Huawei zdaje sobie sprawę z powagi tych zarzutów i postanowiło się zabezpieczyć na wypadek, gdyby sprawy zaszły tak daleko, że jego sprzęt nie będzie mógł korzystać z licencji na systemy operacyjne Android i Windows. A mowa o własnym systemie operacyjnym, nad którym firma pracować ma już od kilku lat - jak Richard Yu Chengdong wyznał w rozmowie z Die Welt, ten jest praktycznie gotowy, ale koncern ma nadzieję, że nigdy nie będzie musiał go używać.

Reklama

- Huawei ma system zapasowy, ale mamy zamiar z niego korzystać tylko, jeśli sytuacja nas do tego zmusi. Nie spodziewamy się, że kiedykolwiek zaczniemy go używać i jeśli mamy być całkowicie szczerzy, nie chcemy go używać. W pełni wspieramy naszych partnerów i ich systemu operacyjne - kochamy je, a nasi klienci kochają ich używać. Android i Windows zawsze będą dla nas systemami pierwszego wyboru.

Wygląda więc na to, że jak mówi popularne powiedzenie “przezorny zawsze ubezpieczony” i w sumie to trudno się temu dziwić. Huawei jest przecież drugim największym producentem smartfonów na świecie i jego pozycja szybko rośnie, więc trudno wyobrazić sobie, że nie jest przygotowane na sytuację, w której nie może dłużej korzystać z systemów napędzających jego urządzenia. I co najważniejsze, Google również nie chce stracić tak dużego partnera, nawet jeśli oznacza to działanie wbrew woli amerykańskiej administracji.

Źródło: GeekWeek.pl/neowin

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy