Intel prezentuje pierwszy modem 5G przeznaczony do laptopów

Computex 2021, choć tym razem w jedynie wirtualnej formie, wciąż przynosi wiele ciekawych zapowiedzi, szczególnie dla entuzjastów PC, a jedną z nich jest modem 5G do laptopów od Niebieskich.

Intel prezentuje pierwszy modem 5G przeznaczony do laptopów
Intel prezentuje pierwszy modem 5G przeznaczony do laptopówGeekweek - import

Podczas swojej prezentacji Intel zapowiedział nie tylko swoje nowe procesory, ale i najnowsze rozwiązanie dla laptopów w postaci modemu 5G ze złączem M.2. Osoby bardziej obeznane z tematyką komputerów z pewnością od razu zauważą, że będzie więc montowane w slocie do tej pory zajmowanym przez dyski SSD. Może to niestety oznaczać, że modem zajmie nam miejsce na dodatkowy dysk, ale wiele zależy tu od samych producentów sprzętu, którzy mogą przecież zmodyfikować design swoich płyt głównych, aby uniknąć tego problemu.

Wygląda więc na to, że po głośnej sprzedaży działu smartfonowego 5G Apple, Intel kontynuował prace nad komunikacją nowej generacji, tyle że dla innych sprzętów, czego efektem jest właśnie Intel 5G Solution 5000. Powstał on we współpracy Intela, Mediatek (odpowiada za firmware dla modemu) oraz Fibocom (produkcja modułów) i oferuje wsparcie dla sub-6GHz oraz zintegrowaną technologię eSIM (jak wiemy 5G to łączność komórkowa, więc wymaga karty SIM od wybranego operatora). Oczywiście poza 5G możemy też liczyć na wsparcie dla 4G LTE i 3G oraz działanie na systemach operacyjnych Windows, Chrome OS i Linux.

Niebiescy zapowiedzieli też, że jego partnerzy jak Acer, Asus i HP zaprezentują swoje nowe komputery wyposażone w modem Intel 5G Solution 5000 jeszcze w tym roku, ale ma to być dopiero początek, bo w przyszłym roku dołączy 30 kolejnych. Czyżby modemy 5G w laptopach okazały się metodą popularyzacji nowego standardu łączności? Trudno powiedzieć, chociaż wydaje się, że podstawowym zastosowaniem 5G są jednak smartfony i to od nich będzie zależało, jak szybko (bo chyba nie ma już wątpliwości, że zostaje z nami na stałe) stanie się standardem.

Źródło: GeekWeek.pl/Intel

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas