Jak odblokować telefon z Androidem, gdy zapomnisz kod PIN, wzór lub hasło?

Telefony z systemem Android najczęściej są zabezpieczone kodem PIN, wzorem lub hasłem. Gdy się je zapomni, pierwsza myśl jest taka, że telefon jest już bezużyteczny. To nieprawda! Istnieją rozwiązania, dzięki którym można odzyskać dostęp do smartfona. Czasem może się to wiązać z utratą wszystkich danych.

Co robić, gdy smartfon został zablokowany?
Co robić, gdy smartfon został zablokowany? 123RF/PICSEL

Smartfony z Android 5.0 i nowsze

Najnowsze smartfony z Androidem cechują się znacznie większym poziomem bezpieczeństwa. Tym samym nie da się już tak łatwo odblokować urządzenia z zapomnianym PIN-em, wzorem lub hasłem, jak miało to miejsce przy starszych wersjach Androida.

Istnieje jednak kilka trików, które można zastosować, by - mimo wszystko - spróbować odzyskać dostęp do urządzenia. Pierwszy z nich jest związany z funkcją Android Smart Lock (lub Google Smart Lock). Ale zadziała on jedynie w przypadku, gdy wcześniej skonfigurowało się tę funkcjonalność.

Smart Lock polega na tym, że gdy tylko smartfon z systemem Android połączy się z domową siecią Wi-Fi, automatycznie odblokuje ekran. Zadziała to nawet w sytuacji, gdy zapomni się PIN-u lub hasła. Trzeba jednak wcześniej ręcznie ustawić Smart Lock w telefonie.

Niektórzy producenci (m.in. Samsung) oferują możliwość zdalnego odblokowania urządzenia. W tym celu należy mieć założone konto Samsung (lub innego producenta) i wcześniej zalogować się nim na danym smartfonie. Jeśli zapomni się swoich danych dostępowych do smartfonu, wystarczy zalogować się na konto z innego urządzenia i skorzystać z opcji zdalnego odblokowania ekranu.

Warto też sprawdzić, czy zablokowany smartfon nie jest sparowany ze smartwatchem. Najnowsze telefony mogą być zdalnie odblokowane właśnie przez połączony z nimi zegarek smart.

Rozwiązaniem może być też wcześniejsze zainstalowanie nieoficjalnej wersji oprogramowania Android, które zawiera w sobie możliwość zresetowania zapomnianego PIN-u, kodu lub hasła. Wiąże się to jednak najczęściej z koniecznością wyczyszczenia pamięci telefonu.

Oznacza to, że wszystkie wymienione rozwiązania na Androidzie 5.0 i nowszym wymagają wcześniejszego podjęcia określonych działań.

Smartfony ze starszą wersją Androida

W urządzeniach z Androidem w wersji 4.4 KitKat i starszych jest jedna opcja, która umożliwia odblokowanie telefonu z zapomnianym PIN-em, hasłem blokady ekranu lub wzorem.

Po 5-krotnym wpisaniu błędnego hasła na ekranie powinien pojawić się przycisk "zapomniałem hasła". Należy go kliknąć, a następnie zalogować się na konto Google połączone z danym urządzeniem. Dzięki temu będzie można odblokować smartfon z Androidem mimo zapomnianego PIN-u.

Odblokowanie ekranu nie będzie takie proste na nowszych smartfonach z Androidem. Pasi Mämmelä Pixabay.com

Gdy wszystko zawiedzie - reset do ustawień fabrycznych

Czasem jednak żadne z wymienionych rozwiązań nie jest możliwe. W takim wypadku pozostaje jedynie opcja resetu do ustawień fabrycznych. Warto przed tym upewnić się, które dane synchronizują się z chmurą. Dobrze jest też wcześniej wyciągnąć z urządzenia kartę SD, jeśli jest to możliwe.

Pierwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z funkcji Google "znajdź moje urządzenie". Następnie należy wybrać opcję "wymaż urządzenie". Jest to równoznaczne z przywróceniem ustawień fabrycznych w telefonie i utratą wszystkich danych. Warto jednak wiedzieć, że do wykorzystania tej funkcji smartfon musi mieć dostęp do Internetu i musi być połączony z tym samym kontem Google.

Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, istnieją też fizyczne możliwości przywracania ustawień fabrycznych w zablokowanym telefonie. Większość urządzeń wystarczy wyłączyć, a następnie włączyć, jednocześnie wciskając określoną kombinację klawiszy. Każdy model smartfona ma inną, ale można się z nią bez problemu zapoznać w Internecie.

W niektórych przypadkach, aby skorzystać ze zresetowanego smartfona, konieczne może być zalogowanie się do konta Google, z którym urządzenie było wcześniej połączone. Ma to zapobiec korzystaniu ze sprzętu np. przez złodzieja.

Podróżował rowerem po Brazylii. „Nie wpuścili nas na boisko, abyśmy mogli pograć”INTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas