Pierwszy telefon na Androidzie - G1
Amerykański operator T-Mobile przedstawił światu pierwszy telefon komórkowy korzystający z systemu operacyjnego Android firmy Google - G1.
Firma, która podjęła się zadania stworzenia "komórki Google" to tajwańskie HTC. T-Mobile G1 (znany także jako HTC Dream) działa w sieci HSDPA, ma aparat z 3,2 Mpix, moduł GPS i dotykowy ekran o rozdzielczości 480 na 320 pikseli. Do tego dochodzi współpraca z usługą Android Market (sklep internetowy) oraz ze sklepem muzycznym Amazon mobile MP3. G1 korzysta z wszystkich aplikacji Google - począwszy od Gmaila, a na przeglądarce Chrome kończąc (specjalna, uproszczona wersja).
Android, na którym pracuje G1, to mobilny system operacyjny stworzony przez Google. Ma on rzucić wyzwanie Symbianowi oraz Windows Mobile. Największą zaletą tego mobilnego systemu jest jego otwarta struktura, dzięki której strony trzecie będą mogły bez problemów tworzyć zupełnie nowe aplikacje z myślą o Androidzie.
G1 zapowiada się bardzo ciekawie, ale "komórka Google" nie będzie pozbawiona wad. Przykładowo - nie możemy przy pomocy jej kamery kręcić filmów wideo. Ponadto już zarzuca się G1, że zbytnio promuje inne aplikacje ze stajni Google, pozostawiając w cieniu alternatywy - preferowanym kontem w G1 ma być konto Gmail.
- T-Mobile, Google i HTC mają wspólną wizję uczynienia mobilnego internetu praktycznym, przydatnym i zabawnym - powiedział Peter Chou, prezes zarządu i dyrektor generalny HTC, podsumowując premierę. T-Mobile w ofercie z abonamentem wycenił G1 na 179 dolarów. Operator planuje sprzedać około 400 tys. egzemplarzy tego telefonu jeszcze przed końcem roku. Telefon jeszcze w tym roku trafi do Wielkiej Brytanii. Następne w kolejce (rok 2009) są Niemcy, Holandia, Austria oraz Czechy. Nie ma informacji o polskiej premierze.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA
System Operacyjny: Android,
Procesor: Qualcomm 528 MHz,
Klawiatura: Wysuwana klawiatura QWERTY,
Ekran: 3,2" TFT, dotykowy o rozdzielczości 320 na 480 (HVGA),
Aparat: 3.2 megapiksela,
Nawigacja: GPS oraz cyfrowy kompas,
Wi-Fi: IEEE 802.11b/g,
Wymiary: 117,7 na 55,7 na 17,1 mm,
Waga: 158 g.