Czy sztuczna inteligencja zbuntuje się przeciw ludzkości?

To pytanie zadajemy sobie od wielu już lat, jednak ostatni okres jest nasileniem takich dywagacji. Sztuczna inteligencja podbija świat i zaczyna być obecna w każdym aspekcie naszego życia. Jaka jest jej przyszłość i co możemy dzięki AI osiągnąć? Na te i inne pytania odpowiadają zaproszeni przez Macieja Dowbora goście w programie "Nauka, co słychać?".

W premierowym odcinku programu "Nauka, co słychać?" jego prowadzący Maciej Dowbor postanowił przyjrzeć się sztucznej inteligencji. Na pierwszy rzut wziął słynny na całym świecie, jeden z najpopularniejszych czatów, czyli ChatGPT. Poprosił go o jedno zadanie: "Napisz, co wiesz o Maćku Dowborze". Odpowiedź go mocno zaskoczyła, a to tylko pokazuje, że sztuczna inteligencja nie jest aż tak... inteligentna. 

Reklama

Nic dziwnego, bo po tak zaawansowanym narzędziu spodziewaliśmy się o wiele więcej. Jak widać ChatGPT nie radzi sobie z najprostszymi odmianami słów w języku polskim. Zapytany już o to, kim jest Maciej Dowbor, czat się poprawił i w większości informacji się nie mylił. O sztucznej inteligencji piszemy bardzo dużo, a wszystkie nowe narzędzia staramy się na bieżąco testować. Poprosiliśmy m.in. ChatGPT o przygotowanie pisma do urzędu, które następnie wysłaliśmy. Odpowiedzi urzędników były zaskakujące.

Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu nowotworów?

Na to liczą nie tylko chorzy, ale przede wszystkim lekarze i naukowcy z całego świata. Już teraz AI jest wykorzystywane do analiz mammografów, co pomaga rozpoznać ryzyko zachorowania na raka piersi. To właśnie w Polsce sztuczna inteligencja już nad tym pracuje. Mowa o systemie Ailis, który wcześnie wykrywa raka piersi. Łączy AI z autorską metodą obrazowania dynamicznego i telemedycyną.

Sztuczna inteligencja pomaga nie tylko w zdrowiu fizycznym, ale i... psychicznym. Polscy naukowcy stworzyli właśnie Terabota. Jest on inteligentnym psychoterapeutą, który przechodzi właśnie testy. W pilotażowych badaniach wzięło udział 38 pacjentów. System jest automatyczny i nie jest w żaden sposób sterowany przez człowieka. Na efekty właśnie czekamy, ponieważ zebrane dane są analizowane.

A za naszych czasów... Czyli AI w szkole

Dawniej szukanie jakichkolwiek informacji, które pomogą nam w nauce, sprowadzało się do wizyty w bibliotece. To pamiętają na pewno współcześni czterdziestolatkowie. Następne pokolenie doczekało się początków internetu, który w sposób diametralny odmienił podejście do nauczania, jak i prac domowych najmłodszych. Aktualnie młodzież może natychmiastowo sprawdzać i poszukiwać informacji w telefonie, czy nawet smartwatchu w trakcie lekcji. Przełomem okazały się ostatnie miesiące, kiedy świat zaczęły podbijać czaty oparte na sztucznej inteligencji.

Jak widać, korzystając z ChatGPT możemy sami wpakować się w kłopoty. Na nic zdadzą się tłumaczenia, że za napisaną przez nas pracę odpowiada sztuczna inteligencja. W Polsce jeszcze nie musimy informować o tym, że podczas pisania pracy korzystaliśmy z AI, ale w USA i Kanadzie taki obowiązek już istnieje.

Sztuczna inteligencja na pomoc przyrodzie!

Skoro dostrzegliśmy już plusy sztucznej inteligencji w medycynie, przydatność jej w pisaniu pism urzędowych, a także wątpliwe plusy w szkolnictwie, przejdźmy do kolejnej, pożytecznej funkcji. Okazuje się, że AI może być pomocna w ochronie środowiska. Specjalnie wyposażone drony rejestrują gigantyczne obszary, w szczególności te, które są pod ochroną. Dzięki systemowi kamer i czujników zebrane dane mogą być analizowane przez sztuczną inteligencję, której algorytmy wyliczają występujące w badanym obszarze zagrożenie pożarowe - mówi Ewelina Kasprzyk.

To nie wszystko, bo AI odnosi sukcesy w ochronie, monitorując i wykrywając potencjalne zagrożenie. Możliwości sztucznej inteligencji są olbrzymie, co w opinii wielu ekspertów obarczone jest dużym ryzykiem... buntu. Takie kwestie poruszane były w wielu kinowych produkcjach. Czy tak się stanie? AI posiada potencjał, który wykorzystywany jest w niewielkim stopniu.

Program "Nauka, co słychać?"

Program "Nauka, co słychać?" to popularnonaukowa seria, poruszająca aktualne tematy. Chcesz wiedzieć, czy suplementy są Ci potrzebne? Zastanawiasz się nad tym jak powstają tunele? Szukasz wiedzy o tym, czy atom jest bezpieczny? A może interesuje Cię fotografia albo rozwój sztucznej inteligencji? Przygotuj się na podróż po najnowszych odkryciach i technologicznych rewolucjach, które zmieniają oblicze świata. "Nauka, co słychać?" z Maciejem Dowborem to nie tylko naukowy przegląd, ale także przewodnik po świecie współczesnych osiągnięć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ChatGPT | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy