ChatGPT

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:21) Aktualizacja Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (11:31)
ChatGPT to zaawansowany model językowy stworzony przez OpenAI, oparty na architekturze GPT-4. Jest to program komputerowy wykorzystujący sztuczną inteligencję do generowania tekstów, który może prowadzić rozmowy, odpowiadać na pytania, pisać teksty na zadane tematy, tłumaczyć, a nawet tworzyć proste programy lub kody. ChatGPT uczy się z ogromnej bazy danych tekstowych i jest w stanie naśladować ludzki język w sposób bardzo przekonujący. Może być stosowany w wielu różnych dziedzinach, od edukacji po obsługę klienta.
ChatGPT - najważniejsze informacje
ChatGPT /123RF/PICSEL

ChatGPT - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  oprogramowanie, serwis internetowy, aplikacja, technologia

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2022

 • Opłata:

  Opcja

 • Rejestracja:

  Tak

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to zaawansowany model językowy stworzony przez OpenAI. Bazuje na module GPT-4, czyli sztucznej inteligencji opartej na naturalnym języku.

ChatGPT generuje tekst na podstawie danych, które zostały wcześniej wprowadzone przez użytkownika. Jego główną funkcją jest udzielanie odpowiedzi na zadane pytania oraz uczestnictwo w dyskusjach. 

Aby skorzystać z możliwości, jakie daje ChatGPT, należy wprowadzić tekst wyjściowy. Model generuje odpowiedź używając do tego modelowania autoregresyjnego. Jest to proces polegający na przewidywaniu kolejnego słowa na podstawie tych, które pojawiły się wcześniej. 

ChatGTP stwarza wiele możliwości i jest obecnie chętnie wykorzystywany m.in. do generowania pomysłów na różnego rodzaju projekty oraz do tworzenia tekstów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to narzędzie w fazie testów, dlatego stworzone przez sztuczną inteligencję treści mogą zawierać pewne błędy, przede wszystkim merytoryczne.

Jedną z najważniejszych cech ChatGPT jest zachowanie kontekstu wypowiedzi oraz utrzymanie spójności. To właśnie dlatego narzędzie to jest chętnie wykorzystywane w przypadku chatbotów. Umożliwia prowadzenie rozmów na konkretny temat oraz otrzymanie właściwej odpowiedzi na postawione pytanie. 

Czy ChatGPT jest za darmo?

Obecnie korzystanie z podstawowej wersji ChatGPT jest bezpłatne, gdyż narzędzie to jest w fazie testów oraz udoskonalania. Dostępny jest także plan profesjonalny (z nowszą bazą GPT-4). 

Czy ChatGPT jest dostępny w języku polskim?

ChatGPT umożliwia korzystanie z tego narzędzia także w języku polskim. Zdecydowanie najlepszych odpowiedzi udziela jednak w języku angielskim. 

Jak skorzystać z ChatGPT? 

Aby skorzystać z ChatGPT, należy założyć konto na stronie internetowej serwisu. Dopiero po rejestracji możliwe jest rozpoczęcie rozmowy z botem. W okienku znajdującym się na dole strony należy wpisać pytanie. Moduł na jego podstawie udzieli odpowiedzi. Konwersację można kontynuować poprzez zadawanie kolejnych pytań, które pozwolą wyczerpać temat.

O czym trzeba pamiętać korzystając z ChatGPT?

Przede wszystkim pytania powinny być skonstruowane w jasny i zrozumiały sposób. Najlepiej unikać zbyt skomplikowanych i rozbudowanych zdań, gdyż model może ich nie zrozumieć lub zinterpretować w nieprawidłowy sposób. Warto także bazować na słowach kluczowych, które najlepiej opisują konkretne zagadnienie. 

Temat ChatGPT znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat ChatGPT

ChatGPT - Wiadomości

ChatGPT - Wideo

 • Nauka, co słychać? - Sztuczna inteligencja

  Piątek, 8 grudnia 2023 (19:45)
  Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak sztuczna Inteligencja wpływa na niemal każdy aspekt naszego życia, zapraszamy do oglądania „Nauka, co słychać?”. Pokażemy, jak możesz korzystać z AI w...
 • Czy sztuczna inteligencja zbuntuje się przeciw ludzkości?

  Piątek, 8 grudnia 2023 (19:45)
  Maciek Dowbor postanowił porozmawiać z ChatGPT. Od początku nie było łatwo, bo na dzień dobry dowiedział się, że jest... znanym aktorem z dużym doświadczeniem. Czym jest sztuczna...