10,8 grama śmierci dziennie. Nowy raport nie pozostawia złudzeń
Jak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), praktycznie nie mamy szans zrealizować założeń 30 proc. redukcji spożycia soli przed 2025 roku, bo zaledwie 5 proc. ze 194 krajów członkowskich wdrożyło kompleksowe programy zmierzające do ich osiągnięcia.
Sól nie tylko poprawia smak spożywanych przez nas potraw, ale i jest niezbędnym składnikiem odżywczym, tyle że notorycznie spożywamy jej za dużo. A w takim scenariuszu nie ma już żadnych zalet, bo znacznie zwiększa ryzyko chorób serca (najczęstsza przyczyna zgonów na świecie), udaru mózgu i przedwczesnej śmierci i jak przekonuje Institute for Health Metrics and Evaluation, odpowiada za prawie 2 mln zgonów rocznie. To właśnie dlatego lekarze apelują o ograniczenia dziennego spożycia soli i podejmują inicjatywy takie jak program WHO z 2013 roku, którego celem było wypracowanie systemowych rozwiązań.
Sytuacja jest fatalna. Sól znacznie skraca nam życie
Wygląda jednak na to, że ich wdrażanie nie idzie najlepiej, bo jak dowiadujemy się z opublikowanego wczoraj raportu, szacunkowe średnie globalne spożycie soli wynosi 10,8 gramów dziennie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zalecane dla dorosłych 5 gramów (płaska łyżeczka do herbaty). Dowiadujemy się z niego także, że zaledwie dziewięć krajów zasłużyło na najwyższą ocenę Sodium Country Score Card (w skali 1-4, gdzie 1 oznacza najgorszy, a 4 najlepszy wynik) swoich wysiłków w zakresie rozwiązań zmierzających do ograniczenia spożycia soli, a są to Brazylia, Chile, Czechy, Litwa, Malezja, Meksyk, Arabia Saudyjska, Hiszpania i Urugwaj.
Możemy zmniejszyć spożycie sodu, decydując się na dodawanie mniejszej ilości soli do przygotowywanej przez nas żywności i decydując się na kupowanie żywności zawierającej mniej sodu. Jednak kilka regulacji musi pomóc nam ułatwić ten wybór
A co z pozostałymi? 22 proc. wszystkich krajów członkowskich WHO ma przyznaną ocenę 3, co oznacza przynajmniej jedną systemową regulację, np. obowiązkowe limity zawartości sodu w żywności i informację o zawartości soli na opakowaniu i w tej grupie znajduje się także Polska.
Oznacza to, że zdecydowana większość krajów wciąż podchodzi do sprawy zdecydowanie zbyt "dobrowolnie", dlatego Światowa Organizacji Zdrowia wezwała do wdrożenia interwencji związanych z sodem, w tym przeformułowania przetworzonej żywności, aby zawierała mniej soli, ustanowienia polityki ograniczania żywności bogatej w sól w instytucjach publicznych oraz włączenia etykietowania z przodu opakowania, które pomaga konsumentom wybierać produkty o niższej zawartości.
Zdaniem ekspertów taka polityka może uratować około 7 milionów istnień ludzkich na całym świecie do 2030 roku i zmniejszyć spożycie sodu o ponad 20 proc., zbliżając nas do celu zakładanego na 2025 rok.
Świat potrzebuje działań teraz lub o wiele więcej osób doświadczy powodujących kalectwo lub śmiertelnych - choć możliwych do uniknięcia - zawałów serca i udarów