Ale kosmos! Olsztyńskie planetarium ma światowej klasy sprzęt projekcyjny

Olsztyńskie planetarium otrzymało nowy system projekcyjny, dzięki któremu widzowie będą mogli się odbyć niezapomnianą podróż przez przestrzeń kosmiczną. Ale to nie wszystkie możliwości sprzętu. "Zmiana jest taka, jakbyśmy się przesiedli ze starego opla do nowego ferrari" - poinformowało planetarium.

Niedawno informowaliśmy o modernizacji Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, dzięki któremu wszyscy miłośnicy patrzenia w gwiazdy będą mogli odbyć kosmiczną podróż i zajrzeć w głąb Wszechświata. Teraz instytucja poinformowała, że planetarium jest już gotowe, odbyły się też pierwsze pokazy.

Nowy sprzęt w olsztyńskim planetarium

Zamontowany w planetarium system o nazwie RSA COSMOS to światowej klasy technologia, jedna z trzech najczęściej wykorzystywanych w tego typu placówkach na całym świecie. Pozwala zabrać widzów w podróż po Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej, a nawet daleko poza nią, np. do wnętrza mgławic. Ale to nie wszystko, możliwe są także projekcje filmów z innych dziedzin nauki.

Reklama

Planetarium jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. W 2023 roku (do remontu) sprzedano 93 tysiące biletów. W bliskiej perspektywie placówkę czeka także kompleksowy remont. W sąsiednim budynku, w którym działa jedna z bibliotek, powstanie habitat księżycowy.

Nie tylko planetarium. Odmienione będzie także obserwatorium

Nowością w olsztyńskim obserwatorium astronomicznym będzie "doświadczalnia Kopernika".

- Będzie w niej wiele eksponatów, dzięki którym będziemy mogli zrozumieć wszechświat Kopernika, układ słoneczny takim, jakim go pojmowano, gdy Kopernik chodził do szkoły i takim, jakim był po jego rewolucji. Nauczymy się tam doświadczać i patrzeć na rewolucję kopernikańską innymi oczyma - mówiła Pilska-Piotrowska.

W "gabinecie materii kosmicznej" aranżowana jest obecnie wystawa kolekcji meteorytów, które dotychczas nie mogły być odpowiednio wyeksponowane. Zmiany widoczne będą również w otoczeniu obserwatorium, które mieści się w zabytkowej wieży ciśnień. W "Ogrodzie Kopernika" będzie można zobaczyć repliki przyrządów astronomicznych, których polski astronom używał do obserwacji nieba: kwadrant (służył do wyznaczania położenia gwiazd), triquetrum (inaczej linijka paralaktyczna lub lineał Ptolemeusza; służył do pomiaru odległości kątowej ciał niebieskich i ich ruchu na niebie) i astrolabium (służył do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, poprzednik sekstantu. Ustawiona zostanie również replika historycznego teleskopu powietrznego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Obserwatorium | planetarium | Olsztyn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama