Arka Przymierza - fakty i mity

Arka Przymierza jest jednym z najważniejszych i najbardziej zagadkowych przedmiotów w historii świata. Wielu sądzi, że Arka nigdy nie istniała...

Inni sądzą, że nieliczne plemię Izraelitów nie było w stanie stworzyć tak bogato zdobionego dzieła sztuki, że wokół niej narosło wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Dziesiątki teorii spiskowych

Istnienie Arki Przymierza rozgrzewa jednak ludzką wyobraźnię od stuleci. Próbowali ją odnaleźć Templariusze, włoscy faszyści, naziści i tysiące poszukiwaczy skarbów. Nikomu nie udało się odkryć miejsca przechowywania Arki albo udowodnić, że została zniszczona lub że nigdy nie powstała. Za to jak grzyby po deszczu pojawiają się spiskowe teorie o tym, że poszukiwany skarb istnieje, a w ukrywanie jego tajemnic zaangażowani się najbardziej wpływowi ludzie na całym świecie. Powstają filmy i książki wskazujące coraz bardziej sensacyjne miejsca jego ukrycia.

Reklama

Na polecenie samego boga

Po ucieczce z niewoli egipskiej Mojżesz wiódł lud Izraela do Ziemi Obiecanej. W czasie tej wędrówki Żydzi zatrzymali się u podnóża góry Synaj (Horeb). Kiedy Mojżesz wszedł na jej szczyt, w imieniu swojego ludu zawarł z Bogiem przymierze. Wyrażały je dwie kamienne tablice - zbiór dziewięciu podstawowych boskich praw.

Dekalog był dla ludu Izraela największą świętością i symbolem łączności z Bogiem. W celu jego przechowywania i transportowania wykonano specjalną skrzynię - Arkę Przymierza. Według biblijnego opisu była wykonana z akacjowego drzewa. Jej wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia pokryte były złotem. Miały ją strzec dwa złote cheruby umieszczone na wieku. Wykonano ją na polecenie Boga i zgodnie z jego instrukcjami przekazanymi Mojżeszowi.

Potajemnie wywieziona z miasta

Od momentu powstania Akra Przymierza towarzyszyła Izraelitom w najważniejszych wydarzeniach w ich historii. Zabierano ją na decydujące bitwy, towarzyszyła oblężeniom wrogich miast i twierdz, pokazywano ją przeciwnikowi, na dowód, że Bóg jest po stronie Izraela.

Kiedy król Salomon wybudował w Jerozolimie jedną z największych i najwspanialszych budowli sakralnych antycznego świata, Arka Przymierza została złożona tym świętym miejscu. To jest ostatnie prawdopodobne miejsce ukrycia Arki. Badacze wiążą fakt jej zniknięcia z zajęciem Jerozolimy przez Egipcjan, zburzeniem świątyni przez Babilończyków lub zrównaniem z ziemią odbudowanej świątyni przez Rzymian. Czy Arka mogła przetrwać te wojenne zawieruchy? Wielu wierzy, że została ukryta gdzieś w Jerozolimie lub potajemnie wywieziono ją z oblężonego miasta.

"Zobaczyłem na własne oczy"

Podobno w czasie wypraw krzyżowych Arka Przymierza została odnaleziona przez Templariuszy, którzy sporządzili jej wierną kopię a oryginał dokładnie ukryli, stając się powiernikami i obrońcami tajemnicy. Gdzie się obecnie znajduje? Może we Francji, gdzie była główna siedziba zakonu, a może nadal na Bliskim Wschodzie.

Wielu badaczy sądzi, że Arka znajduje się w bazylice w Aksum w Etiopii. Tę wersje potwierdzają słowa Abuna Pauolosa - przywódcy kościoła etiopskiego, który w 2009 r. powiedział że "Arka Przymierza jest w Etiopii przez wiele wieków, jako patriarcha zobaczyłem ją na własne oczy". Pauolos zapowiedział także, że wkrótce Arka zostanie wystawiona na widok publiczny, co nie nastąpiło do dnia dzisiejszego. Budzi to wątpliwości co do obecności Arki w Etiopii i napędza kolejne teorie co do miejsca ukrycia Arki...

W najnowszym programie Discovery World - "Największe zagadki historii", Olly Steeds, jeden z najbardziej znanych podróżników, spróbuje rozwikłać zagadkę Arki Przymierza. Czy Olly'emu uda się odnaleźć Arkę Przymierza? Oglądaj "Największe zagadki historii" we wtorek o godzinie 21:30 na kanale Discovery World!

Discovery World
Dowiedz się więcej na temat: mity | arka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy