Będę grał w grę. Ale czy przeciwnik będzie uczciwy? Sprawdź to, zanim z kimś zagrasz!

Najnowsze badania naukowe dowiodły, że wygrana nie popycha do częstszego oszukiwania w kolejnych grach. Badania nawiązywały do innego eksperymentu, który miał dowodzić, że wygrani częściej są nieuczciwi.

Czy wynik gry ma wpływ na wpływ na chęć oszustwa?
Czy wynik gry ma wpływ na wpływ na chęć oszustwa?Pixabay.com

W 2016 roku izraelscy naukowcy przeprowadzili doświadczenie na stosunkowo niewielkiej próbie populacji, które miało wykazać, że wygrywanie w rywalizacji powoduje poczucie przywileju, które ostatecznie zachęca do oszustw.

Wyniki zainteresowały badaczy z Uniwersytetu Południowej Karoliny i Uniwersytetu w Leicester. Postanowili zweryfikować wyniki, uważali bowiem, że poprzednie badanie było przeprowadzone na zbyt małej próbie. Jednocześnie, aby wyniki były możliwe do porównania, postanowili wykonać taki sam eksperyment, tj. wykorzystali kostki do gry.

Byliśmy zaskoczeni wynikami badania z 2016 roku i dlatego chcieliśmy je powtórzyć przy znacznych rozmiarach próby
prof. Andrew Colman, główny autor badania

Zespół badaczy przeanalizował zachowanie 259 uczestników gry w rzuty kostką na żywo i 275 osób rzucających monetę w eksperymencie internetowym. W obu przypadkach zanotowano wzrost liczby oszustw w momencie, gdy pojawiła się nagroda finansowa. Jednak sam wynik gry nie miał żadnego wpływu na ten wzrost. Zauważono jednak, że większość osób cechuje "niechęć do nierówności", przez co tylko niewielka grupa uczestników badania była nieuczciwa.

Naukowcy zwrócili uwagę, że ludzi, których cechuje silne poczucie sprawiedliwości  mniej oszukują niezależnie od tego czy wygrywali, czy przegrywali.

- Byliśmy zdumieni, gdy okazało się, że ani wygrana, ani przegrana nie mają żadnego wpływu na oszustwo, chociaż zdarzało się dużo oszustw. Dostarczyliśmy przynajmniej naukowo uzasadnione dane, które dają jasną odpowiedź na to pytanie - wyjaśnił prof. Colman

Podsumowując, w momencie, gdy w grę zaczynają wchodzić nagrody pieniężne, wrasta ilość oszustw. Nie oznacza to jednak, że wygrani oszukują.

Zobacz także:

Miraż nad BałtykiemKarol KubakINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas