Reklama

Brazylijski skoczek drzewny: Najdziwniejszy insekt na planecie

Jest wielkości ziarnka fasoli, większość czasu spędza w koronach drzew i na pewno nie spotkacie go w Polsce. Nie znaczy to wcale, że nie jest godny waszej uwagi. Żyjący w tropikalnych lasa Amazonii brazylijski skoczek drzewny to jedne z najdziwniejszych insektów na naszej planecie.

Na świecie żyje mnóstwo stworzeń o cudacznym wyglądzie, ale chyba żadne z nich nie zbliża się nawet w tej konkurencji do Bocydium globulare, czyli brazylijskiego skoczka drzewnego.

Miniaturowy insekt, wiodący samotniczy żywot swoją aparycją przypomina skrzyżowanie monstrum z horrorów, których akcja toczy się gdzieś na odległych planetach, czołgu kroczącego rodem z serii Ghost In a Shell i helikoptera.

Na głowie owada znajduje się cztery czułki zakończone okrągłymi elementami w kształcie kuli. Dodatkowo odchodzi od nich jeden, długi "ogon". 

Reklama

Naukowcy nie mają bladego pojęcia do czego służyć moża ta część jego ciała, ale bezsprzecznie wyróżnia ona skoczka na tle innych stworzeń. 

Niektórzy spekulują, iż pokryte chityną sferyczne struktury mają odstraszyć drapieżników, nadając Bocydium globulare groźnego wyglądu. 

Inni twierdzą, że mają one przypominać pasożytniczego grzyba Ophiocordyceps unilateralis, który żeruje na mrówkach, dosłownie zjadając je od środka. Potencjalny drapieżnik widząc "zakażonego" pasożytem raczej będzie omijał go z daleka.

Skoczki drzewne spokrewnione są ze znanymi dobrze turystom odwiedzającym południe Europy cykadami. Na całym świecie jest żyje ponad 3 tys. gatunków skoczków, ale żaden z nich nie wyróżnia się tak, jak ten z Brazylii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje