Chińczycy znaleźli skamieliny morskiego skorpiona. Rozmiar zaskakuje
Chińscy paleontolodzy znaleźli najstarszą w swoim kraju skamielinę jednego z wielkoraków, który polował w morskich wodach prawie 500 milionów lat temu. W odkryciu najbardziej zaskakuje niezwykły rozmiar zwierzęcia.
Historia naszej planety obfituje w przykłady prehistorycznych zwierząt, które przypominały twory rodem z koszmarów. Przykładem są tzw. morskie skorpiony, czyli pełzające wielkoraki (ang. Eurypteridy), stanowiące wymarłą grupę stawonogów, które już swoim wyglądem przyprawiłyby wielu o zawał. Nowo odkryty gatunek z grupy tych niezwykłych drapieżników jest jednym z ich najbardziej zaskakujących przykładów.
Jego skamieniałości znaleźli paleontolodzy z Instytut Geologii i Paleontologii Chińskiej Akademii Nauk w Nankinie podczas prac wykopaliskowych na stanowisku w okręgu Anji, prowincji Zhejiang na południu Chin. Pozostałości nowoodkrytego "morskiego skorpiona", ochrzczonego jako Archopterus anjiensis, mają według ustaleń aż 445 milionów lat. Tym samym jest jednym z najstarszych "morskich skorpionów" w historii.
Nowy gatunek morskiego skorpiona miał zaskakujące rozmiary
Standardowo "morskie skorpiony" były dość dużymi zwierzętami o średniej długości kilkudziesięciu centymetrów, jednak niektóre osiągały nawet 2,5 metra. Gatunek odkryty przez chińskich badaczy był jednak maluchem i stanowi przykład wczesnego rozwoju eurypteridów. Mógłby się zmieścić na ludzkiej dłoni.
- Znaleziony przez nas gatunek miał całkowitą długość ciała wynoszącą 15 cm i prawdopodobnie żywił się krewetkami, robakami i innymi małymi pokarmami" -
Chiński "skorpion morski" miał mocno paraboliczną osłonę głowy z pancerzykiem, proste wyrostki ze sparowanymi kolcami, łopatki do pływania i opływowe ciało. Sami paleontolodzy twierdzą, że Archopterus anjiensis musiał wyglądać zaskakująco uroczo, jak na przedstawiciela wielkoraka. Nie oznacza to jednak, że był niegroźny.
Paleontologiczny ewenement
Paleontolodzy podkreślają, że nowy gatunek morskiego skorpiona znacząco różni się od innych przedstawicieli gromady, znalezionych wcześniej w Chinach. Znamienny jest już sam fakt, że obok jego pozostałości, odkryto ślady gąbek, żyjących na dnie morskim, co może świadczyć o preferowaniu głębszego środowiska wodnego. W artykule opisującym odkrycie na łamach czasopisma Journal of Paleontology, archeolodzy podkreślają, że nowy gatunek może dać kolejne informacje nt. początkowej ewolucji eurypteridów, .
Ta skamielina jest ważna, ponieważ jest pozostałością najstarszego skorpiona morskiego znalezionego w Chinach i polepsza naszą wiedzę na temat wczesnej historii ewolucji niezwykle rzadkich wczesnych eurypterydów
Warto jednak wspomnieć, że Archopterus anjiensis nie jest najstarszym znalezionym "morskim skorpionem" na świecie. Ten tytuł należy się gatunkowi Pentecopterus decorahensis, znalezionego w 2015 roku w USA. Jego szczątki datowane są aż na 467 milionów lat.