Dlaczego warto rozmawiać przez komórkę?

Chcesz zachować dobrą pamięć? Rozmawiaj jak najwięcej przez telefon komórkowy.

article cover
INTERIA.PL

Naukowcy z Florydy twierdzą, że emitowane przez aparat promieniowanie elektromagnetyczne może chronić nasz mózg przed skutkami choroby Alzheimera. Wyniki najnowszych badań nie rozstrzygają dotychczasowych wątpliwości, które dotyczą wpływu komórek na powstawanie raka mózgu. Pokazują jednak zupełnie nowy aspekt sprawy.

Komórka chroni przed AlzheimeremBadano myszy genetycznie zmodyfikowane tak, by w ich mózgu powstawały złogi białka beta amyloidu, które - jak się uważa - są przyczyną objawów choroby Alzheimera. Klatki ustawiono wokół anteny emitującej sygnały analogiczne do sygnałów telefonu komórkowego.

U myszy, poddanych działaniu promieniowania przez godzinę dziennie w ciągu siedmiu do dziewięciu miesięcy, nie tylko nie zaobserwowano postępów choroby, ale nawet zauważono poprawę. Z kolei myszy zdrowe, które również zostały poddane promieniowaniu, wykazywały lepsze wyniki testów pamięciowych.

Nowe kampanie telefonii komórkowej?

Naukowcy sądzą, że promieniowanie podnosi nieco temperaturę mózgu, co sprzyja rozpuszczaniu złogów białkowych. U zdrowych myszy prawdopodobnie też poprawia ukrwienie i pobudza działanie komórek nerwowych. Podobny efekt powinien wystąpić też u ludzi. Jeśli tak się stanie, to odkrycie może doprowadzić do powstania nowych metod terapii, niekoniecznie z użyciem komórki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas