GUS: Polacy żyją coraz dłużej. Jak wypadamy na tle Europy?

GUS poinformował, że średnia długość życia Polaków i Polek w 2023 r. uległa wydłużeniu. Umieralność mężczyzn jest wyższa względem kobiet. Jak pod tym względem wypadamy na tle pozostałych krajów Europy? Okazuje się, że nie najlepiej. W wielu państwach Starego Kontynentu średnia długość życia mieszkańców jest większa.

GUS: Polacy żyją coraz dłużej. Jak wypadamy na tle Europy?
GUS: Polacy żyją coraz dłużej. Jak wypadamy na tle Europy?123RF/PICSEL

Główny Urząd Statystyczny (GUS) udostępnił w tym tygodniu raport "Trwanie życia w 2023 r.", w którym ujawniono ciekawe dane związane z żywotnością Polek i Polaków. Przy okazji nie zabrakło porównań pod tym względem do innych krajów Europy.

Polki i Polacy żyją coraz dłużej

Pocieszającym stwierdzeniem jest fakt, że długość życia Polek i Polaków w 2023 r. uległa wydłużeniu. Mężczyźni w kraju dożywają średnio 74,7 roku. Natomiast w przypadku kobiet jest to kilka lat więcej - 82 lata. W porównaniu do 2022 r. widać wzrost długości życia o (odpowiednio) 1,3 i 0,9 roku.

Jeszcze lepiej to wygląda, gdy dane z 2023 r. porównamy do tych pochodzących z 1990 r. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat życie Polaków i Polek wydłużyło się o (odpowiednio) 8,5 i 6,8 roku!

Na tle Europy Polska nie wypada jednak zbyt dobrze. W przypadku długości życia mężczyzn nasz kraj plasuje się na 28. miejscu (z 34 wszystkich). W przypadku Polek jest nieco lepiej, bo pozycja dla kobiet jest o cztery oczka lepsza.

Mężczyźni umierają w Polsce częściej niż kobiety

W Polsce mamy większy wskaźnik śmiertelności dla mężczyzn. Problem ten dotyczy niemal wszystkich grup wiekowych. Najczęstszymi przyczynami zgonów wśród Polaków są choroby układu krążenia i nowotworowe.

Gdyby przez całe życie mężczyzny urodzonego w Polsce w 2023 r. warunki umieralności ludności nie ulegały żadnym zmianom, to dożyłby on przeciętnie prawie 75 lat.
czytamy w raporcie "Trwanie życia w 2023 r."

Tutaj jednak warto mieć na uwadze, że szanse na dożycie kolejnych lat rosną wraz z wiekiem. W przypadku 60-letnich mężczyzn eksperci wyliczają średnią zgonu na 79,6 roku.

Przy okazji warto dodać, że w danych za 2023 r. widać odbicie po pandemii koronawirusa. W latach 2020-21 długość życia uległa dużemu skróceniu w porównaniu do 2019 r. Dla mężczyzn wskaźnik zmalał o o 2,3 roku. Natomiast u kobiet o 2,1 roku. W ostatnich latach widzimy jednak trendy wzrostowe.

Ta niekorzystna tendencja uległa odwróceniu w 2022 r. i trwanie życia ponownie wzrosło (w porównaniu do 2021 r. o 1,7 roku dla mężczyzn i 1,4 dla kobiet), jednak dla obu płci było wciąż niższe o 0,7 roku niż w 2019 r.
czytamy w raporcie
„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas