Ludzie opuszczają wsie. Prognozy na 2050 r. nie pozostawiają złudzeń

Ziemska populacja ma coraz częściej zamieszkiwać obszary miejskie, co ujawnia raport udostępniony przez ONZ. Prognoza zakłada, że w 2050 r. blisko 7 na 10 osób będzie mieszkać na terenie miast. Wsie będą opuszczane. Tymczasem w 1950 r. mieliśmy do czynienia z sytuacją odwrotną.

Obecnie ludzie zamieszkują tereny miejskie i wiejskie. Nowy raport Organizacji Zjednoczonych Narodów zakłada, że populacja będzie coraz chętniej mieszkała w miastach. Natomiast liczba ludności w mniejszych miejscowościach ma spadać.

Wieś do 2050 r. ma ulegać wyludnieniu

W raporcie Organizacji Zjednoczonych Narodów czytamy, że ludzka populacja ma coraz częściej osiedlać się na terenach miejskich. To sprawi, że wieś ma ulegać wyludnieniu. Udział większych miejscowości w 2050 r. ma wynieść aż 68,4 proc. To daje nam prawie 7 na 10 osób mieszkających w miastach.

Dla porównania w 1950 r. mieliśmy do czynienia z sytuacją odwrotną. Wtedy 70 proc. populacji zamieszkiwała tereny wiejskie, a pozostałe 30 proc. pochodziło z miast. Skąd więc zmiana i postępująca urbanizacja? Oczywiście jest wiele czynników, ale można tutaj zakreślić dwa główne obszary.

Reklama

Urbanizacja ma różne przyczyny

Pierwszym powodem jest tak zwany "czynnik wypychający", który jest związany ze zmianami klimatu i idącymi z nimi w parze coraz częstszymi klęskami żywiołowymi. To powoduje, że ludność "ucieka" z terenów wiejskich.

Następnie mamy "czynnik przyciągający", czyli obszar odpowiedzialny za coraz większe zainteresowanie zamieszkiwaniem na terenach miejskich. Jest to oczywiście zestaw wielu powodów, w tym związanych z możliwościami zatrudnienia czy stylem warunków życia.

W zmianach mają przodować Chiny

Warto dodać, że największa depopulacja wsi ma nastąpić w Chinach. Z szacunków ONZ wynika, że do 2050 r. na terenach pozamiejskich w Państwie Środka pozostanie tylko niespełna 12 proc. mieszkańców tego kraju.

W Chinach już w 2025 r. blisko 70 proc. ludności ma zamieszkiwać tereny miejskie, a za 25 lat ich odsetek wzrośnie do 80 proc. Jest to związane głównie z rozwojem gospodarki oraz zakładami pracy, które zlokalizowane są w tamtejszych miastach.

Warto dodać, że Chiny nie będą jednak należały w 2050 r. do najbardziej zurbanizowanych (procentowo) krajów na świecie (choć pod względem ogółu ludności nie będą miały sobie równych). ONZ zakłada, że ponad 90 proc. ludzi ma zamieszkiwać tereny miejskie w Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Brazylii. W Stanach Zjednoczonych ma to być nieco mniej, bo 89,2 proc. populacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: populacja | ONZ | wieś | miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama