Jaki kolor mają twoje oczy? To może wpływać na zdolność widzenia

Nowe badanie pokazuje, że kolor naszych oczu przekłada się na zdolność widzenia i czytania. Osoby z jasnymi oczami są w stanie czytać przy znacznie słabszym oświetleniu niż ich ciemnoocy rówieśnicy.

Nowe badanie pokazuje, że kolor naszych oczu przekłada się na zdolność widzenia i czytania. Osoby z jasnymi oczami są w stanie czytać przy znacznie słabszym oświetleniu niż ich ciemnoocy rówieśnicy.
Kolor oczu ma wpływ na zdolność widzenia. To pamiątka po ewolucyjnej mutacji /123RF/PICSEL

Chociaż w niektórych populacjach europejskich odsetek ten może wzrosnąć do trzech na cztery osoby, zaledwie 8-10 proc. osób na całym świecie ma niebieskie oczy. I jak wynika z nowego badania antropologów z Wielkiej Brytanii, są one wyjątkowe z jeszcze jednego powodu, a mianowicie mogą dawać przewagę w kiepskich warunkach oświetleniowych. A przynajmniej tak sugeruje eksperyment przeprowadzony przez Kyoko Yamaguchi i Faith Erin Cain z Liverpool John Moores University, w którym wzięło udział 39 dorosłych osób. 

Kolor oczu wpływa na zdolność widzenia

Kolor oczu weryfikowano w kategoriach niebieskie lub brązowe, korzystając z niedawno opracowanego przewodnika klasyfikacyjnego, co dało badaczom 25 osób o pewnym stopniu niebieskich oczu i 14 o jasno- lub ciemnobrązowych oczach. Wszyscy uczestnicy zostali następnie poddani prostemu 30-sekundowemu badaniu wzroku przy malejącym natężeniu światła, którego efekty okazały się zaskakujące. Osoby o jasnych niebieskich oczach były w stanie czytać przy znacznie słabszym oświetleniu, średnio co najmniej zaledwie 0,7 luksa, niż ich brązowoocy rówieśnicy.

Reklama

Ciemne oczy chronią przed rakiem i innymi chorobami

I chociaż badanie ma charakter wstępny i obejmuje stosunkowo małą próbę, to potwierdza teorię, że utrata pigmentacji tęczówki była cechą wybraną w niektórych populacjach w celu maksymalizacji widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Oczywiście śmiało można założyć, że ewolucja nie bez powodu obdarzyła nas tęczówkami bogatymi w barwnik, bo osoby o ciemniejszych oczach rzadziej zapadają na choroby takie jak rak i zwyrodnienie plamki żółtej.

Niemniej w czasie, gdy ludzie zaczęli się osiedlać i zajmować rolnictwem, u pewnego osobnika pojawiła się mutacja dająca organizmowi zdolność do rozcieńczania poziomu melaniny w bardzo konkretnym miejscu, jakim są oczy. Podobnie, jak w przypadku wielu adaptacji, wyjaśnienie, dlaczego akurat ta się utrzymała, będzie prawdopodobnie ekstremalnie trudne, ale naukowcy mają kilka typów.

Może to być związane z faktem, że zaczęła być utożsamiana z "prestiżem", zapewniała ochronę przed kiepskim nastrojem w ciemne pory roku (jest badanie pokazujące, że osoby o jasnych lub niebieskich oczach są mniej narażone na chorobę afektywną sezonową) lub po prostu pozwalała zużywać mniej zasobów organizmu na "budowę" w warunkach, gdzie ciemne oczy nie były już potrzebne, a być wszystko po trochu.

Polecamy na Antyweb: Chcesz, żeby Twój komputer znowu działał szybko?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oczy | tęczówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy