Jaki kolor mają twoje oczy? To może wpływać na zdolność widzenia

Nowe badanie pokazuje, że kolor naszych oczu przekłada się na zdolność widzenia i czytania. Osoby z jasnymi oczami są w stanie czytać przy znacznie słabszym oświetleniu niż ich ciemnoocy rówieśnicy.

Kolor oczu ma wpływ na zdolność widzenia. To pamiątka po ewolucyjnej mutacji
Kolor oczu ma wpływ na zdolność widzenia. To pamiątka po ewolucyjnej mutacji123RF/PICSEL

Chociaż w niektórych populacjach europejskich odsetek ten może wzrosnąć do trzech na cztery osoby, zaledwie 8-10 proc. osób na całym świecie ma niebieskie oczy. I jak wynika z nowego badania antropologów z Wielkiej Brytanii, są one wyjątkowe z jeszcze jednego powodu, a mianowicie mogą dawać przewagę w kiepskich warunkach oświetleniowych. A przynajmniej tak sugeruje eksperyment przeprowadzony przez Kyoko Yamaguchi i Faith Erin Cain z Liverpool John Moores University, w którym wzięło udział 39 dorosłych osób. 

Kolor oczu wpływa na zdolność widzenia

Kolor oczu weryfikowano w kategoriach niebieskie lub brązowe, korzystając z niedawno opracowanego przewodnika klasyfikacyjnego, co dało badaczom 25 osób o pewnym stopniu niebieskich oczu i 14 o jasno- lub ciemnobrązowych oczach. Wszyscy uczestnicy zostali następnie poddani prostemu 30-sekundowemu badaniu wzroku przy malejącym natężeniu światła, którego efekty okazały się zaskakujące. Osoby o jasnych niebieskich oczach były w stanie czytać przy znacznie słabszym oświetleniu, średnio co najmniej zaledwie 0,7 luksa, niż ich brązowoocy rówieśnicy.

Ciemne oczy chronią przed rakiem i innymi chorobami

I chociaż badanie ma charakter wstępny i obejmuje stosunkowo małą próbę, to potwierdza teorię, że utrata pigmentacji tęczówki była cechą wybraną w niektórych populacjach w celu maksymalizacji widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Oczywiście śmiało można założyć, że ewolucja nie bez powodu obdarzyła nas tęczówkami bogatymi w barwnik, bo osoby o ciemniejszych oczach rzadziej zapadają na choroby takie jak rak i zwyrodnienie plamki żółtej.

Niemniej w czasie, gdy ludzie zaczęli się osiedlać i zajmować rolnictwem, u pewnego osobnika pojawiła się mutacja dająca organizmowi zdolność do rozcieńczania poziomu melaniny w bardzo konkretnym miejscu, jakim są oczy. Podobnie, jak w przypadku wielu adaptacji, wyjaśnienie, dlaczego akurat ta się utrzymała, będzie prawdopodobnie ekstremalnie trudne, ale naukowcy mają kilka typów.

Może to być związane z faktem, że zaczęła być utożsamiana z "prestiżem", zapewniała ochronę przed kiepskim nastrojem w ciemne pory roku (jest badanie pokazujące, że osoby o jasnych lub niebieskich oczach są mniej narażone na chorobę afektywną sezonową) lub po prostu pozwalała zużywać mniej zasobów organizmu na "budowę" w warunkach, gdzie ciemne oczy nie były już potrzebne, a być wszystko po trochu.

Jak fotografia zmieniła naszą rzeczywistość przez ostatnie 200 lat?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas