Kolejny skutek wybuchu wulkanu Hunga Tonga. Pył dotarł na wysokość aż 55 km!

Erupcja wulkanu Hunga Tonga z 15 stycznia nadal przynosi rozmaite skutki na całej planecie. Był to najpewniej największych wybuch wulkanu w XXI wieku. Brytyjscy naukowcy badający dane z satelitów meteorologicznych odkryli, że pióropusz chmur powstały w wyniku eksplozji dotarł na wysokość aż 55 kilometrów, co stanowi niewiele ponad połowę dystansu do... przestrzeni kosmicznej.

Kolejny skutek wybuchu wulkanu Hunga Tonga
Kolejny skutek wybuchu wulkanu Hunga TongaTwitter

Na podstawie zdjęć dostarczonych przez satelity meteorologiczne naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że pióropusz chmur powstały w wyniku wybuchu wulkanu Hunga Tonga dotarł na wysokość aż 55 kilometrów. Jest to poziom odpowiadający granicy pomiędzy stratosferą a mezosferą.

Simon Proud z RAL Spacer powiedział, że są "niespotykane wartości" dla pióropusza wulkanicznego. Najwyższe warstwy chmur, zdaniem naukowców, zawierają już tylko parę wodną, ale dosięgają one poziomu odpowiadającego połowie dystansu do przestrzeni kosmicznej, której dolną granicę określa się na 100 kilometrów.

Pyły wulkaniczne pochodzące z Hunga Tonga utrzymują się do 35 kilometrów. Kilka dni temu astronauci z NASA opublikowali w sieci zdjęcia prezentujące, jak chmury pyłów "rozlewają" się po ogromnym obszarze Oceanu Spokojnego.

Hunga Tonga. Czy klimat się ochłodzi?

Pojawiły się pierwsze hipotezy badaczy na temat tego, czy w wyniku eksplozji Hunga Tonga klimat na Ziemi się ochłodzi. Dla porównania podaje się wybuch Pinatubo na Filipinach w 1991 roku.

Wstępnie przyznano Hunga Tonga pięć punktów w ośmiopunktowej skali VEI określającej eksplozywność wulkanów. Pinatubo ponad 30 lat temu otrzymał sześć punktów. Wówczas filipiński wulkan wyrzucił do atmosfery 15 milionów ton dwutlenku siarki, który w połączeniu z parą wodną odbijał promieniowanie słoneczne, ochładzając klimat na kilka lat o 0,5 stopnia.

Jak się okazuje Hunga Tonga wyrzucił 30 razy mniej SO2 niż Pinatubo. Zdecydowana większość pióropusza chmur składa się z tylko z pary wodnej, a w niższych warstwach z pyłów wulkanicznych. Zdaniem naukowców, wybuch wulkanu nie spowoduje globalnego ochłodzenia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas