Koniec z uzależnieniem? Naukowcy znaleźli lek, który ogranicza spożycie alkoholu

Naukowcy amerykańskiego Scripps Research Institute poinformowali na łamach magazynu naukowego Journal of Clinical Investigation o przełomowym leku, który redukuje ilość spożywanego alkoholu i może pomóc w walce z uzależnieniem.

Alkoholizm to problem milionów osób. Ten lek ma szansę im pomóc
Alkoholizm to problem milionów osób. Ten lek ma szansę im pomóc123RF/PICSEL

Lek na łuszczycę skrywał niespodziankę. Ogranicza spożycie alkoholu

Po raz kolejny mamy okazję przekonać się, ile niespodzianek kryją jeszcze leki od lat dostępne w aptekach. Jak wynika z badań opublikowanych przez amerykańskich naukowców Scripps Research Institute, lek na receptę powszechnie wykorzystywany w leczeniu łuszczycy u dorosłych może być potencjalnie stosowany także w celu zmniejszenia spożycia alkoholu i walki z uzależnieniem.

Zespół odkrył, że lek sprzedawany pod nazwą handlową Apremilast może o ponad 50 proc. zmniejszyć spożycie alkoholu u osób z poważnymi zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu (AUD - ang. alcohol use disorder). Co więcej, lek zwiększa aktywność w regionie mózgu, o którym wiadomo, że odgrywa kluczową rolę w tym schorzeniu.

I choć Apremilast nie został jeszcze zatwierdzony do leczenia zaburzeń związanych ze spożyciem alkoholu, bo potrzebne są dalsze badania w celu określenia jego skuteczności i bezpieczeństwa w populacji ogólnej, to naukowcy nie kryją ekscytacji swoim odkryciem. I trudno się im dziwić, szczególnie że mają szansę pomóc naprawdę wielu osobom.

Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych z powodu AUD, które obejmuje nadużywanie alkoholu, zależność od alkoholu i uzależnienie od alkoholu, cierpi niemal 30 mln osób, z czego mniej niż 10 proc. może liczyć na fachową pomoc.

Jesteśmy niesamowicie podekscytowani, że znaleźliśmy lek, który ma tak duży wpływ na spożycie alkoholu, a jednocześnie ma tak dobrą tolerancję i bezpieczeństwo
autorka badań, Barbara Mason.

Ten lek ma szansę ocalić miliony żyć. Myśleliśmy, że działa tylko na łuszczycę

Badania wykazały, że Apremilast działa poprzez hamowanie enzymu zwanego fosfodiesterazą 4 (PDE4), który bierze udział w stanach zapalnych i funkcjonowaniu komórek mózgowych. W leczeniu łuszczycy wykorzystywany jest ze względu na jego funkcję immunologiczną, ale naukowcy ustalili, że blokowanie PDE4 w mózgu może pomóc zmniejszyć spożycie alkoholu.

Eksperyment z udziałem 51 dorosłych osób z ciężkim AUD, z których żadna nie próbowała aktywnie spożywać mniej alkoholu i przed udziałem w badaniu spożywała ok. pięciu drinków alkoholowych dziennie, pokazał, że codzienna dawka Apremilastu faktycznie zmniejsza liczbę wypijanego alkoholu.

Uczestnicy przyjmujący lek ograniczyli spożycie do dwóch drinków dziennie, podczas gdy grupa kontrolna wciąż spożywała ich pięć. Do tego, lek zmniejszył również odsetek dni, w których uczestnicy zostali sklasyfikowani jako "intensywnie pijący" i był dobrze tolerowany przez uczestników, którzy nie przerwali leczenia z powodu działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (typowych dla innych inhibitorów PDE4).

W tym badaniu zaobserwowaliśmy, że Apremilast działał na myszach w różnych laboratoriach i działał na ludziach. Jest to niezwykle obiecujące w leczeniu uzależnień w ogóle
autorka badania, Angela Ozburn.
Złapać wiatr w… wiatrakINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas