Małpia ospa coraz groźniejsza. Czy Mpox dotrze do Polski?

Małpia ospa to wirusowa choroba zakaźna. która objawia się gorączką, wysypką i powiększeniem węzłów chłonnych.

Małpia ospa to wirusowa choroba zakaźna. która objawia się gorączką, wysypką i powiększeniem węzłów chłonnych.
Owrzodzenie osoby cierpiącej na ospę małpią. WHO ocenia ryzyko międzynarodowej epidemii /materiały prasowe

W zeszłym tygodniu Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowały, że w tym roku ospa małpia została wykryta w 10 krajach afrykańskich, w tym Burundi i Rwandzie (po raz pierwszy) oraz Kongo, gdzie odnotowano ponad 96 proc. wszystkich przypadków i zgonów. 

 Szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zwołał "nadzwyczajne" spotkanie międzynarodowych ekspertów podyktowane rosnącymi obawami związanymi z wirusem małpiej ospy (mpox).

Małpia ospa w kolejnych krajach

W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku liczba przypadków wzrosła tu o 160 proc., a liczba zgonów o 19 proc., więc liczby są naprawdę niepokojące. Co więcej, urzędnicy podali, że prawie 70 proc. przypadków dotyczy dzieci w wieku poniżej 15 lat, co jest również przyczyną 85 proc. zgonów.

Reklama

WHO zapowiedziało więc, że w związku z rosnącą liczbą przypadków i rozlewaniem się małpiej ospy na kolejne kraje, "tak szybko, jak to możliwe" zbierze się komitet nadzwyczajny WHO, aby ocenić, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym". Zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym jest najwyższym alarmem, jaki może wywołać WHO i pozwala szefowi agencji na uruchomienie reakcji w sytuacjach kryzysowych zgodnie z Międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi.

Jakie są objawy małpiej ospy?

Wyjaśnijmy tu, że mpox, który wcześniej znany był jako ospa małpia, jest zakaźną chorobą wirusową atakującą zwierzęta i ludzi. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w Danii u małp laboratoryjnych, które w latach 50. zostały wywiezione z Afryki, a pierwsze przypadki zachorowań wśród ludzi wykryto w latach 70. w Demokratycznej Republice Konga. 

Głośno zrobiło się o nim w 2022 roku, kiedy udokumentowano dużą liczbę nowych przypadków choroby w wielu miejscach na świecie, w tym na terenie Unii Europejskiej. Choroba rozprzestrzeniała się również w krajach, w których nie była dotąd powszechna, a w krajach UE/EOG w 2022 roku zidentyfikowano łącznie ponad 20 tys. zachorowań, a analizy pokazały, że zachorowania nie były powiązane z podróżami do krajów typowych dla choroby. 

Jak można zakazić się małpią ospą?

Naukowcy rozpoznają dwie główne gałęzie wirusa nazywane kladem I oraz kladem II. Infekcje pierwszym wariantem wiążą się z wysoką śmiertelnością wynoszącą około 10 proc. i właśnie ta gałąź wirusa jest najbardziej rozpowszechniona w Demokratycznej Republice Konga. 

Wirus jest przenoszony przez bliski kontakt fizyczny między ludźmi, w tym także przez transmisję płciową. Objawami mpox są gorączka, wysypka, która może tworzyć pęcherze na całym ciele, a w niektórych przypadkach także obrzęk węzłów chłonnych. Czas między pierwszym kontaktem a wystąpieniem objawów wynosi od 5 do aż 21 dni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małpia ospa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy