Masz cukrzycę? To zupą w nią! Nowe zaskakujące badanie

Na cukrzycę typu 2, która dotyka ponad pół miliarda pacjentów na całym świecie, nie ma lekarstwa. Jednak dzięki zmianom w stylu życia wielu dużej części pacjentów udaje się osiągnąć remisję, a nowe badanie wskazuje składniki diety, które mocno w tym pomagają.

Dieta bazująca na zupach i koktajlach pomaga pozbyć się cukrzycy
Dieta bazująca na zupach i koktajlach pomaga pozbyć się cukrzycy123RF/PICSEL

Jak dowiadujemy się z nowego badania, którego wyniki opublikowane zostały na łamach magazynu naukowego Lancet Diabetes and Endocrinology, dieta bogata w zupy i koktajle może być przełomowa w leczeniu cukrzycy. A przynajmniej tak sugerują wstępne wyniki rocznego programu leczenia cukrzycy prowadzonego przez angielską służbę zdrowia (NHS) - lekarze wykazali, że niskoenergetyczna, a jednocześnie pożywna dieta w postaci zup i koktajli, może prowadzić do znacznej utraty wagi u jednej czwartej pacjentów. 

Mniej na talerzu, mniej na wadze

Mowa o utracie średnio 15,9 kilograma na wadze w ciągu 12-miesięcznego programu i 86 proc. stopniu remisji w grupie - poziom glukozy we krwi tych uczestników utrzymuje się na stałym poziomie bez podawania leków. Te wstępne ustalenia pochodzą z danych zaledwie 1740 uczestników zarejestrowanych w latach 2020-2022, ale warto odnotować, że w pełni finansowany program przyjmuje obecnie 10 tys. kwalifikujących się uczestników rocznie (co pokazuje też skalę choroby w dzisiejszym świecie).

W ciągu pierwszych trzech miesięcy badania pacjenci zgodzili się na zastąpienie wszystkich normalnych posiłków zupami i koktajlami o wartości 800-900 kalorii dziennie. Następnie poinstruowano ich, jak radzić sobie ze stopniowym wprowadzaniem posiłków stałych przez pozostałą część roku.

Dieta zupowa pozwoliła osiągnąć remisję

Remisję definiowano zaś jako wyniki badań poziomu glukozy we krwi poniżej określonej liczby dwukrotnie w odstępie co najmniej trzech miesięcy, przy czym drugie badanie wykonywano 11-15 miesięcy po rozpoczęciu programu. Uczestnicy nie musieli także mieć przepisywanych leków obniżających poziom glukozy przez co najmniej trzy miesiące przed pierwszym badaniem.

Spośród 710 uczestników, którzy spełnili wymagania, 27 proc. wykazało remisję cukrzycy typu 2 pod koniec roku. Jednakże uznano, że tylko 145 uczestników oficjalnie ukończyło program, rejestrując na koniec swoją wagę - spośród nich 32 proc. osiągnęło remisję.

Te najnowsze odkrycia stanowią uzupełnienie rzeczywistych dowodów na to, że program "zupowy" może pomóc tysiącom osób chorych na cukrzycę typu 2 w procesie utraty wagi i remisji, co, jak wiemy, jest trudne i posiadanie wsparcia ma kluczowe znaczenie
mówi Elizabeth Robertson z Diabetes UK.

Utrata wagi jest tu kluczowa, bo jak wynika z przeprowadzonego niedawno przez tę organizację badania, u niektórych osób utrata masy ciała może spowodować remisję cukrzycy typu 2 na okres nawet pięciu lat. Co więcej, ma też wiele innych zalet zdrowotnych, bo jak podkreśla Clare Hambling z NHS England w wypowiedzi dla The Guardian, "otyłość będzie jednym z największych i najbardziej kosztownych wyzwań dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie", bo prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas