Masz problem z matmą? Daj porazić swój mózg prądem
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS Biology sugeruje, że łagodna stymulacja elektryczna może poprawić umiejętności arytmetyczne. Oferuje przy tym nowe spojrzenie na mechanizmy mózgowe odpowiedzialne za zdolności matematyczne, a także potencjalny sposób na optymalizację nauki.

Naukowcy z Uniwersytetu Surrey i Uniwersytetu Oksfordzkiego przebadali 72 studentów, by lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za umiejętności matematyczne oraz znaleźć sposoby na efektywniejszą naukę. W trakcie eksperymentu uczestnicy rozwiązywali zadania matematyczne, które wymagały albo obliczania odpowiedzi, albo przypominania sobie wcześniej zapamiętanych rozwiązań.
Rewolucyjna technika stymulacji mózgu
Jak się okazało, silniejsze połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, która kontroluje funkcje wykonawcze i tylną korą ciemieniową, zaangażowaną w pamięć, przekładają się na lepsze wyniki w matematyce.
Następnym krokiem było więc sprawdzenie, czy można coś z tym zrobić u osób, gdzie są one naturalnie słabsze. Na przykład za pomocą bezbolesnej formy stymulacji mózgu elektrodami umieszczonymi w specjalnych czapkach, czyli techniki znanej jako przezczaszkowa stymulacja losowym szumem elektrycznym.
Mózgowi trzeba czasem pomóc
Efekt? Osoby z już dobrymi wynikami nie odnotowały korzyści, ale uczestnicy z początkowo niższymi wynikami poprawili swoje rezultaty aż o 25-29 proc., osiągając poziom lub nawet przewyższając wyniki osób z naturalnie silniejszą łącznością neuronalną.
Różni ludzie mają różne mózgi, a ich mózgi kontrolują wiele aspektów życia. Myślimy o środowisku, czy chodzisz do dobrej szkoły, czy masz właściwego nauczyciela, ale równie ważna jest nasza biologia
Eksperci tłumaczą, że stymulacja prawdopodobnie działa przez zwiększenie pobudliwości neuronów i interakcję z GABA - neuroprzekaźnikiem hamującym nadmierną aktywność mózgu. W ten sposób technika kompensuje słabsze połączenia neuronalne u części osób, pozwalając mózgowi wyzwolić swój prawdziwy potencjał. Mimo obiecujących rezultatów, badacze zwracają jednak uwagę na potencjalne zagrożenia - dostęp do takich technologii może być ograniczony finansowo, co może pogłębić nierówności społeczne zamiast je zmniejszać.