​Miał aż 526 zębów! Czegoś takiego lekarze jeszcze nie widzieli...

Lekarze byli zszokowani tym, co znaleźli w jamie ustnej siedmiolatka /YouTube
Reklama

Rodzice siedmioletniego Ravindrana bali się, że ich synek może mieć raka. Badający chłopca lekarze sami byli w szoku na widok tego, co odkryli w jego jamie ustnej!

Wszystko zaczęło się kilka lat temu. Chłopiec skarżył się rodzicom na ból szczęki, ale żaden z lekarzy nie był w stanie zdiagnozować, co może być jego przyczyną. 

Z czasem bólowi zaczął towarzyszyć obrzęk. Kiedy nagle zwiększył on swoje rozmiary Parghu i Rajakumari natychmiast zareagowali. Umówili wizytę i szybko zawieźli swoją pociechę do prywatnego szpitala w Ćennaj na południu Indii.

Ravidran został prześwietlony. Lekarze z miejsca wykluczyli raka, ale z takim przypadkiem spotkali się po raz pierwszy. Okazało się, że jamie ustnej chłopca znajduje się tak zwany zębiak złożony. 

To rodzaj rzadkiego, ale łagodnego, nowotworu przypominającego guza z torebką zawierającą tkanki tworzące zęby. Te ostatnie wyglądają niczym mniejsze, zdeformowane mleczaki. 

Personel szpitala przystąpił do trwającej aż pięć godzin operacji. Okazało się, że zębiak ważył około 200 gramów, a w środku torebki znajdowało się aż 526 zębów różnej wielkości!

Cytowany przez The Times of India doktor Pratibha Remani, jeden z lekarzy przeprowadzających zabieg, powiedział:

- Wyglądały niczym perły wewnątrz ostrygi. Nawet najmniejsze kawałki miały wykształcone koronę, korzeń, a nawet szkliwo. 

Reklama

Zdaniem doktora Remaniego i jego kolegów jest to pierwszy udokumentowany przypadek w historii, aby w jamie ustnej znajdowało się ponad 500 zębów. Dotychczasowy rekord, co ciekawe również z Indii, wynosił 232 zęby.

Na szczęście dla Ravindrana i jego rodziców cały zabieg zakończył się sukcesem. Ojciec po zakończonym zabiegu powiedział mediom:

- Mojemu dziecku już nic nie dolega. Może normalnie jeść i prowadzić życie takie, jak jego rówieśnicy. 

Ma on też nadzieję, że była to ostatnia "stomatologiczna przygoda" Ravindrana...


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ząb | Indie | Lekarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy