NASA potwierdza: krater Jezero na Marsie faktycznie był jeziorem

Marcin Powęska

Marcin Powęska

Aktualizacja

​W lutym łazik Perseverance wylądował w kraterze Jezero na Marsie, który w przeszłości był zasilany przez marsjańską rzekę. Najnowsze badania na podstawie zdjęć klifów w wysokiej rozdzielczości potwierdziły, że były one kiedyś brzegami delty.

Jedno ze zdjęć wykonane przez narzędzie Mastcam-Z na łaziku Perseverance
Jedno ze zdjęć wykonane przez narzędzie Mastcam-Z na łaziku PerseveranceNASA

Naukowcy NASA pod kierownictwem Amy Williams znaleźli podobieństwa między klifami krateru Jezero a tymi obserwowanymi w ziemskich deltach rzecznych. Kształt odkrytych warstw wykazał stały przepływ wody, wskazując, że ok. 3,7 mld lat temu Mars był wystarczająco ciepły i wilgotny, aby wspierać cykl hydrologiczny.

Najbardziej zewnętrzna warstwa marsjańskiej gleby zawiera głazy o ponad metrowej średnicy, prawdopodobnie naniesione przez gwałtowne powodzie. Ale to osady w dolnych warstwach prawdopodobnie mogą skrywać ślady dawno wymarłego życia, jeżeli takowe na Marsie istniało. To może być cenna wskazówka dla naukowców, gdzie wysłać Perseverance i przyszłe roboty do zbierania próbek.

- Z obrazów orbitalnych wiedzieliśmy, że to woda musiała uformować deltę. Ale posiadanie tych obrazów jest jak czytanie książki zamiast patrzenia tylko na okładkę - powiedziała Amy Williams.

To ważne odkrycie, bo zbadanie, czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie jest głównym celem Perseverance. W ciągu kolejnych lat łazik zbierze 30 próbek skał i gleby, które zostaną zamknięte w szczelnych tubach i odesłane na Ziemię w latach 30. obecnego wieku, gdzie przejdą szczegółowe badania.

Łazik Perseverance zebrał już dwie próbki skał z krateru Jezero, które "wykazywały oznaki długotrwałego kontaktu z wodą". Niewykluczone, że w przeszłości żyły tu mikroorganizmy.

Pierwsza jazda próbna łazika na Marsie AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas