Naukowcy wiedzą, jak wywołać hibernację. To przełom w dalekich podróżach kosmicznych

Naukowcy Washington University odkryli sposób sztucznego wywołania hibernacji, który może przynieść przełom w zakresie dalekich podróży kosmicznych, np. planowanej załogowej misji na Marsa.

Naukowcy odkryli sposób sztucznego wywołania hibernacji, który może przynieść przełom w zakresie dalekich podróży kosmicznych
Naukowcy odkryli sposób sztucznego wywołania hibernacji, który może przynieść przełom w zakresie dalekich podróży kosmicznych 123RF/PICSEL

W hollywoodzkich filmach wszystko wygląda na łatwe - "astronauci" wchodzą na pokład statku kosmicznego, zamykają się w specjalnym kapsułach i przesypiają większość dalekiego lotu, w ogóle się przy tym nie starzejąc, ale w rzeczywistości naukowcy od lat bezskutecznie pracowali nad takim rozwiązaniem. I dopiero teraz ogłaszają przełom, który może w przyszłości doprowadzić do opracowania systemu wprowadzania astronautów w stan hibernacji.

Naukowcy już wiedzą, jak sztucznie wywołać hibernację

W czasie testów na myszach i szczurach, które naturalnie nie przechodzą w stan hibernacji, udało im się wywołać ją sztucznie i podtrzymać przez dowolny czas. Zespół zidentyfikował w obszarze mózgu zwanym polem przedwzrokowym specyficzną grupę neuronów, które biorą udział w regulacji temperatury ciała i metabolizmu podczas tego procesu, a następnie wykazał, że u zwierząt można te neurony sztucznie aktywować za pomocą ultradźwięków dostarczanych nieinwazyjnie przez specjalny hełm.

Jeśli okaże się to wykonalne u ludzi, moglibyśmy wyobrazić sobie astronautów noszących podobne do hełmu urządzenie zaprojektowane do celowania w region podwzgórza w celu wywołania stanu hipotermii i hipometabolizmu
komentuje Hong Chen, prof. nadzwyczajny Washington University w St Louis i jeden z autorów badań.

Jak opisują na łamach magazynu Nature Metabolism, po takiej stymulacji temperatura ciała myszy spadała o ok. 3°C, tętno o ok. 47 proc., a metabolizm przestawiał się z wykorzystywania węglowodanów i tłuszczu na sam tłuszcz, co jest kluczową cechą letargu - wszystko to w temperaturze pokojowej.

Przełom w zakresie dalekich podróży kosmicznych?

Naukowcy opracowali również automatyczny system zamkniętej pętli, który regularnie dostarczał impuls ultradźwiękowy, aby utrzymać myszy w wywołanym odrętwieniu. Pozwoliło to utrzymać zwierzęta w stanie hibernacji przez 24 godziny, a następnie wybudzić, do czego wystarczyło wyłączenie systemu.

Urządzenie działa też na szczurach, chociaż w ich przypadku naukowcy odnotowali spadek temperatury ciała o zaledwie 1 stopień, co było dla nich "zaskakujące i fascynujące", więc teraz mają w planach większe zwierzęta.

Naukowcy wyjaśniają, że jeśli uda się udowodnić skuteczność tej metody u ludzi, to będzie miała znaczenie nie tylko dla przyszłych podróży kosmicznych, ale i medycyny - wprowadzenie w stan przypominający odrętwienie, który spowalnia metabolizm, może zdaniem części ekspertów kupić nam więcej czasu na leczenie stanów zagrażających życiu, jak zawał serca i udar.

Przedłużając okno interwencji medycznej, ta technika oferuje obiecujące perspektywy poprawy szans pacjentów na przeżycie. Dodatkowo nieinwazyjny charakter tej techniki otwiera możliwość opracowania nadających się do noszenia urządzeń ultradźwiękowych, takich jak hełmy, zapewniających łatwy dostęp w sytuacjach awaryjnych
podsumowują autorzy.
Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas