Naukowcy znaleźli miejsce, w którym kryją się nasze odległe wspomnienia strachu?
Strach i traumy towarzyszą ludziom od zawsze, ale czy ktoś się kiedyś zastanawiał, w którym miejscu w naszym mózgu są przechowywane tzw. odległe wspomnienia strachu?
Naukowcy z University of California badając myszy, odkryli mechanizmy, które pozwalają na konsolidowanie wspomnień strachu. Ponadto zidentyfikowali fizyczne umiejscowienie lęków w ich mózgach.
Badacze podkreślają, że zrozumienie "osadzania się" traumatycznych retrospekcji może pomóc w ulepszeniu terapii i leczeniu pacjentów cierpiących m.in. na zespół stresu pourazowego.
W ramach analiz wykorzystano myszy, które zostały wcześniej zmodyfikowane, tak aby ich komórki nerwowe (które można zidentyfikować podczas reakcji strachu), wraz ze specjalną mieszanką wirusów (które przecinają szlaki nerwowe uważane za zaangażowane w konsolidację pamięci) pomogły w zlokalizowaniu kluczowych połączeń między neuronami.
Naukowcy wywoływali u zwierząt tzw. zdarzenia strachu pamięciowego poprzez porażenie prądem, kiedy były one umieszczone w charakterystycznych miejscach. Po miesiącu potworzyli badania, umieszczając myszy w tych samych przestrzeniach — badacze wskazali, że dawne wspomnienia strachu zostały przywołane.
Zauważono, także że w różnych próbkach ich mózgów ujawniło się stałe wzmacnianie połączeń w korze przedczołowej (PFC). Jest to obszar odpowiedzialny za zachowania poznawcze i podejmowanie decyzji.
W trakcie dalszych eksperymentów, po odcięciu konkretnych neuronów pamięci, myszy nie były w stanie przypomnieć sobie dawnych lęków, choć mogły zapamiętać nową traumę. Naukowcy wskazują, że neurony pamięci kory przedczołowej tworzą fizyczne struktury lub engramy (jednostka informacji poznawczej) dla "zdalnych wspomnień strachu".
Jak mówi neurolog Jun-Hyeong Cho: - Obwody pamięci przedczołowej są stopniowo wzmacniane po traumatycznych wydarzeniach, a to wzmocnienie odgrywa kluczową rolę w tym, jak wspomnienia strachu dojrzewają do ustabilizowanych form w korze mózgowej w celu trwałego przechowywania. Korzystając z podobnego mechanizmu, inne odległe wspomnienia bez strachu mogą być również trwale przechowywane w korze przedczołowej.
Naukowcy w kolejnych badaniach chcą zobaczyć, czy selektywne osłabienie obwodów pamięci PFC może stłumić przywoływanie wspomnień strachu. Cho dodał: - Co ciekawe, usunięcie zdalnej pamięci strachu osłabiło obwody pamięci przedczołowej, które wcześniej zostały wzmocnione w celu przechowywania zdolnej pamięci strachu-. W USA około 6 proc. całej populacji może doświadczyć jakiejś formy PTSD w swoim życiu, zatem prowadzone badania mają szczególne znaczenie w leczeniu ludzi cierpiących na zaburzenia związane z traumą. Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Neuroscience.