Nie śpij z nią! Dla dobra własnego IQ

Śpiąc z kimś w jednym łóżku, obniżamy sobie czasowo... iloraz inteligencji. Do tych szokujących ustaleń doszli przed dwoma laty Gerhard Kloesch i jego koledzy z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Nawet jeśli nie uprawia się seksu, dzielenie z kimś łóżka obniża jakość snu - twierdzą naukowcy, którzy zwerbowali do badań 8 bezdzietnych par (nie były to małżeństwa). Dali im do wypełnienia kwestionariusz, a na nadgarstek założyli aparat mierzący aktywność, by ocenić przebieg snu podczas 10 nocy spędzonych razem i 10 spędzonych osobno.

Zakłócony przebieg snu

Mężczyźni sądzili, że lepiej śpią z partnerką, kobiety z kolei uważały, że wtedy gorzej się wysypiają. W rzeczywistości obie płcie miały zakłócony przebieg snu, nawet jeżeli nie uprawiały seksu. U mężczyzn niedobór snu prowadził do wzrostu poziomu hormonu stresu i obniżenia zdolności wykonywania prostych testów poznawczych następnego dnia.

Reklama

Seks pomaga... pamiętać

Kobiety spały głębiej, ponieważ twierdziły, że są bardziej wyspane, niż wskazywałaby na to długość snu. Ich poziom stresu oraz uzyskiwane wyniki nie zmieniły się w takim samym stopniu. Jak się okazało, spanie z kimś wpływa także na przypominanie sobie snów. Kobiety pamiętają więcej, gdy śpią same, a mężczyźni po seksie.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: spać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy