Niezwykłe bakterie pożerają gwóźdź w 3 dni. Pomogą zadbać o środowisko naturalne

Jak usprawnić recykling metali i oczyścić skarżone obszary poprzemysłowe? Tutaj z pomocą znowu przychodzi sama Matka Natura. Naukowcy trenują niezwykłe bakterie, które żywią się metalami. W ciągu zaledwie 3 dni bez problemu są w stanie zjeść gwóźdź.

Bakterie pomogą nam pozbyć się toksycznych substancji ze środowiska
Bakterie pomogą nam pozbyć się toksycznych substancji ze środowiskamateriały prasowe

Ekologiczne trendy cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Ten fakt bardzo cieszy. Jednak środowisko naturalne nie odetchnie z ulgą tylko dlatego, że od jutra będziemy kierowali się ekologicznymi wartościami. Musimy również ogarnąć to, co już złego naturze wyrządziliśmy.

Eksperci wskazują, że największym problemem są odpady z kopalń. Chodzi tutaj o metale ciężkie i toksyczne substancje, które przedostają się do wód gruntowych i mogą doprowadzić do katastrofy w ekosystemach. Naukowcu z amerykańskiej EPA wyliczają, że rocznie kopalnie generują nawet milion ton toksycznych odpadów.

Niebawem ta smutna rzeczywistość może przejść do przeszłości. Z pomocą bowiem przychodzi nam sama Matka Natura, w właściwie bardzo pożyteczne stworzenia ekstremofilne. Odkryto je w chilijskich gejzerach Tatio, które znajdują się w górach, na wysokości 4200 metrów nad poziomem morza. Mowa tutaj o bakteriach z gatunku Leptospirillum ferriphilum. Okazuje się, że utleniają one żelazo. Naukowcy postanowili przeprowadzić z ich pomocą eksperymenty.

Celem było utlenienie gwoździa. Niestety, początkowo bakteriom zajmowało to ponad 2 miesiące. Wszystko zmieniło się, gdy naukowcy postanowili użyć różnych technik, które miały na celu przegłodzenie Leptospirillum ferriphilum. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania naukowców. Bakterie ostatecznie zjadły gwóźdź w zaledwie 3 dni.

Co ciekawe, mikroorganizmy te nie tylko nie są toksyczne dla ludzi, ale również dla samego środowiska naturalnego. Chilijscy naukowcy chcą teraz opracować szybką, tanią i skuteczną technikę usuwania z ich pomocą toksycznych substancji z zanieczyszczonych obszarów.

Ale to nie wszystko. Chcą również stworzyć nowe źródło pozyskiwania cennych metali, gdyż bakterie, po procesie rozkładu toksycznych substancji, wydalają płyn, za pomocą którego można poprawić odzyskiwanie miedzi w procesie zwanym hydrometalurgią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas