Niezwykły wynalazek. Laserowa pęseta do wyłapywania wirusów
Sensacyjne wieści dochodzą z Singapuru, gdzie zespół naukowców opracował urządzenie potrafiące wyizolować pojedyncze wirusy. Dzięki „laserowej pęsecie” niewielkie cząstki zakaźne będą mogły być badane indywidualnie, co dotychczas nie było możliwe. Takie działanie może znacznie ułatwić diagnozowanie chorób czy usprawnić opracowywanie szczepionek.
Niewielkich rozmiarów przyrząd ma zaledwie dwa centymetry długości i szerokości. Do jego środka wprowadza się płyn zawierający wirusy, jak na przykład niewielką ilość krwi, a następnie kieruje się na nią wiązkę światła.
Za pomocą odpowiedniej manipulacji urządzenie może wyłapywać i przenosić pojedyncze wirusy. Silne skupiona wiązka światła o odpowiedniej energii działa jak pęseta, która izoluje, a następnie przesuwa wirusy do ekstremalnie małych wgłębień. Co godne uwagi, cały proces trwa zaledwie kilka sekund.
- Nasz wynalazek jest przełomem w badaniach nad wirusami, ponieważ pozwala nam wyodrębnić pojedyncze okazy do badań, podczas gdy porównywalne technologie są dziś w stanie zajmować się tylko wirusami w dużych ilościach - powiedział Jingquan Liu, jeden z autorów mechanizmu.
- Możemy na przykład wyizolować pojedyncze wirusy z mutacjami, aby opracować terapie przeciwko tym wariantom - dodał.
Na razie udowodniono, że urządzenie świetnie radzi sobie z adenowirusami, czyli wirusami wywołującymi szereg różnych infekcji o wielkości od 90 do 120 nanometrów. Warto wspomnieć, że podobnych rozmiarów jest doskonale znany Sars-CoV-2 wywołujący Covid-19.
Przyrząd ma dawać sobie radę z przeróżnymi typami wirusów o średnicach wynoszących od 40 do 300 nanometrów, jednak potrzeba jeszcze wykonać kolejne testy, aby potwierdzić tę właściwość.
Prace nad urządzeniem trwały łącznie pięć lat, a naukowcy już działają nad rozszerzeniem jego zastosowań. Być może za jakiś czas "laserowa pęseta" usunie większość groźnych wirusów z naszego życia. Na razie pozostaje nam cieszyć się z dostępnych metod walki z nimi, których kiedyś było jak na lekarstwo.