Nowe badanie: Palisz? Możesz przez to mniej zarabiać

Jak dowiadujemy się z nowej publikacji Oxford University Press w czasopiśmie naukowym Nicotine & Tobacco Research, palenie tytoniu negatywnie wpływa na zarobki. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w grupie osób młodszych i gorzej wykształconych.

To niezdrowe i negatywnie wpływa na portfel. I to podwójnie!
To niezdrowe i negatywnie wpływa na portfel. I to podwójnie!123RF/PICSEL

Negatywne skutki zdrowotne palenia są powszechnie znane, zwiększa ono ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, problemów z układem oddechowym oraz chorób sercowo-naczyniowych. W 2019 roku około 14 proc. wszystkich zgonów było przypisywanych paleniu i mimo że odsetek palaczy znacząco spadł od lat 90. XX wieku, w 2019 roku w krajach o wysokich dochodach wciąż paliło 18 proc. kobiet i 27 proc. mężczyzn.

Jak się właśnie dowiadujemy, palenie tytoniu wiąże się również z mniejszymi sukcesami na rynku pracy, prawdopodobnie z powodu jego negatywnego wpływu na produktywność, zwłaszcza w zawodach wymagających sprawności fizycznej, ponieważ obniża ono wydolność fizyczną i efektywność. Stygmatyzacja palenia może też prowadzić do uprzedzeń i dyskryminacji wobec osób palących.

Palenie a sukces zawodowy. To zaskakujące

Naukowcy wykorzystali dane z badania Cardiovascular Risk in Young Finns Study, długoterminowej analizy obejmującej 3596 uczestników z obszarów miejskich i wiejskich w pięciu fińskich regionach uniwersyteckich, urodzonych w latach 1962-1977. Dane te zostały powiązane z wynikami na rynku pracy, pochodzącymi ze statystyk Finlandii oraz informacjami o pochodzeniu rodzinnym z Longitudinal Population Census przy użyciu osobistych identyfikatorów. Okres obserwacji, rozpoczynający się w 2001 roku, obejmował osoby w wieku od 24 do 39 lat.

Palenie oceniano przy użyciu miary zwanej „paczkolatami”, umownego wskaźnika zagrożenia rozwoju chorób zależnych od dymu tytoniowego stosowanego w medycynie. Paczkolata oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu, i tak 1 paczkorok oznacza wypalanie jednej paczki papierosów (20 sztuk) na dobę przez jeden rok, a wypalanie 40 sztuk papierosów (2 paczek) dziennie w ciągu jednego roku oznacza 2 paczkolata.

Lepiej od razu rzucić nałóg. Dla zdrowia i pieniędzy

Naukowcy odkryli, że wzrost o jedną jednostkę paczkoroku wiązał się ze spadkiem zarobków o 1,8 proc. Sugeruje to, że redukcja palenia o równowartość pięciu paczkolat może przynieść wzrost zarobków o 9 proc. Ponadto badanie wykazało, że wzrost o jedną jednostkę paczkoroku powodował spadek liczby lat zatrudnienia o 0,5 proc.

Badanie ujawniło też istotne różnice w zarobkach między palaczami a osobami niepalącymi, szczególnie wśród młodszych pracowników o najniższym poziomie wykształcenia. Takie różnice nie występowały wśród starszych pracowników, co sugeruje, że palenie w młodszych pokoleniach, gdzie jest mniej powszechne, może poważniej wpływać na perspektywy na rynku pracy. Badacze zauważyli również, że negatywny związek między paczkolatami a zatrudnieniem w grupie osób gorzej wykształconych występuje wyłącznie u obecnych palaczy i tendencji tej nie zaobserwowano u osób, które rzuciły palenie.

Palenie we wczesnej dorosłości jest ściśle powiązane z długoterminowymi zarobkami i zatrudnieniem, przy czym osoby gorzej wykształcone doświadczają najpoważniejszych konsekwencji. Wyniki te podkreślają potrzebę polityk uwzględniających ukryte koszty ekonomiczne palenia oraz promujących zdrowsze zachowania
powiedziała główna autorka badania, Jutta Viinikainen.
Humanoidalne roboty lekarstwem na samotność?© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas