Odkrycie w rubinie z Grenlandii. Życie na Ziemi istniało już 2,5 miliarda lat temu

Ile lat ma życie na Ziemi? Z odpowiedzią na to pytanie mierzą się naukowcy od wielu lat. Dotychczas brakowało jednoznacznej informacji na ten temat. Jednakże ostatnie odkrycie z Grenlandii w znalezionym tam rubinie zdaje się wyjaśniać sprawę wprost.

.
.facebook.com

Grenlandia jest takim obszarem na świecie, gdzie znajdziemy najstarsze skały na świecie. To tam znajdują się najstarsze skały osadowe, zwane formacją Isua, które liczą sobie 3,7-3,8 miliarda lat. Niestety, nie znaleziono w nich żadnych wiarygodnych dowodów na istnienie wówczas życia na Ziemi.

W znalezionym niedawno na wyspie naturalnym rubinie odkryto natomiast niewielką zawartość grafitu, jednej z mineralnych form węgla. Na podstawie datowania ustalono, że rubin pochodzi sprzed 2,5 miliarda lat. Podsuwa to tezę, że już wtedy na pewno istniały na świecie jakiekolwiek formy życia.

- Grafit wewnątrz tego rubinu jest naprawdę wyjątkowy. Po raz pierwszy zobaczyliśmy ślad po pradawnych formach życia w skałach zawierających rubin - powiedział Chris Yakymchuk, profesor Nauk o Ziemi i Środowisku na Uniwersytecie Waterloo w Ontario, w Kanadzie.

Na największej wyspie świata można znaleźć skały, których wiek szacuje się aż w miliardach lat123RF/PICSEL

Zespół ustalił, że rubin ma ponad 2,5 miliarda lat. To był okres, kiedy na Ziemi nie było dużo tlenu, a życie istniało tylko w formie mikroorganizmów i niewielkich alg. Odkrycia zespołu zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Ore Geology Reviews.

Rubiny są szlachetną odmianą korundu należącego do grupy tlenków. Mają zazwyczaj czerwonawy kolor i po diamentach są najtwardszymi minerałami na świecie.

Mając dowód w postaci domieszki grafitu w rubinie, naukowcy mogą głębiej się przyjrzeć temu, od czego zależy barwa tych minerałów i jaki grafit ma związek z dawnymi środowiskami sprzed miliardów lat. Te odkrycia na pewno przyniosą wiele nowego na temat początków życia na Ziemi.

Legendarne miejsca. Te atrakcje turystyczne warto zobaczyć!Interia.tv