Odkrycie w rubinie z Grenlandii. Życie na Ziemi istniało już 2,5 miliarda lat temu

Ile lat ma życie na Ziemi? Z odpowiedzią na to pytanie mierzą się naukowcy od wielu lat. Dotychczas brakowało jednoznacznej informacji na ten temat. Jednakże ostatnie odkrycie z Grenlandii w znalezionym tam rubinie zdaje się wyjaśniać sprawę wprost.

.
.facebook.com

Grenlandia jest takim obszarem na świecie, gdzie znajdziemy najstarsze skały na świecie. To tam znajdują się najstarsze skały osadowe, zwane formacją Isua, które liczą sobie 3,7-3,8 miliarda lat. Niestety, nie znaleziono w nich żadnych wiarygodnych dowodów na istnienie wówczas życia na Ziemi.

W znalezionym niedawno na wyspie naturalnym rubinie odkryto natomiast niewielką zawartość grafitu, jednej z mineralnych form węgla. Na podstawie datowania ustalono, że rubin pochodzi sprzed 2,5 miliarda lat. Podsuwa to tezę, że już wtedy na pewno istniały na świecie jakiekolwiek formy życia.

- Grafit wewnątrz tego rubinu jest naprawdę wyjątkowy. Po raz pierwszy zobaczyliśmy ślad po pradawnych formach życia w skałach zawierających rubin - powiedział Chris Yakymchuk, profesor Nauk o Ziemi i Środowisku na Uniwersytecie Waterloo w Ontario, w Kanadzie.

Na największej wyspie świata można znaleźć skały, których wiek szacuje się aż w miliardach lat123RF/PICSEL

Zespół ustalił, że rubin ma ponad 2,5 miliarda lat. To był okres, kiedy na Ziemi nie było dużo tlenu, a życie istniało tylko w formie mikroorganizmów i niewielkich alg. Odkrycia zespołu zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Ore Geology Reviews.

Rubiny są szlachetną odmianą korundu należącego do grupy tlenków. Mają zazwyczaj czerwonawy kolor i po diamentach są najtwardszymi minerałami na świecie.

Mając dowód w postaci domieszki grafitu w rubinie, naukowcy mogą głębiej się przyjrzeć temu, od czego zależy barwa tych minerałów i jaki grafit ma związek z dawnymi środowiskami sprzed miliardów lat. Te odkrycia na pewno przyniosą wiele nowego na temat początków życia na Ziemi.

Legendarne miejsca. Te atrakcje turystyczne warto zobaczyć!Interia.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas