Reklama

Odkryto cmentarz pterozaurów – największych latających stworzeń w historii

Chilijscy naukowcy odkryli na terenie swojego kraju cmentarz pterozaurów, czyli pradawnych latających gadów osiągających iście rekordowe rozmiary. Wyjątkowo dobrze zachowane szczątki stworzeń pochodzą sprzed co najmniej 65 milionów lat i z pewnością pomogą nam odkryć kolejne tajemnice dotyczące tych niezwykłych zwierząt.

Setki milionów lat temu pterozaury całkowicie zdominowały przestworza naszej planety, nie mając sobie równych. Te stworzone przez Matkę Naturę zwierzęce odpowiedniki F-16 osiągały rozpiętość skrzydeł większą od wspomnianych myśliwców, a ich ofiary z pewnością reagowały na widok 12-metrowych gadów równie przerażająco co terroryści widzący zbliżające się amerykańskie maszyny.

W ostatnich latach udało nam poznać wiele tajemnic dotyczących tych największych latających stworzeń, jakie kiedykolwiek pojawiły się na naszej planecie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że potężne gady wyewoluowały znacznie wcześniej niż przypuszczaliśmy oraz że do wzniesienia się potrzebowały wyskoczyć na około dwa i pół metra.

Reklama

Jak donoszą chilijscy naukowcy, udało im się znaleźć cmentarz pterozaurów, dzięki czemu z pewnością poznamy wiele nowych faktów dotyczących tych olbrzymich stworzeń. Tego typu znaleziska są wyjątkowo rzadkie, co tylko podkreśla wyjątkowość całego zdarzenia.

Badacze od lat szukali szczątków pterozaurów, lecz skala odkrycia przeszła ich wszelkie oczekiwania. Warto również wspomnieć, że skamieniałości jak na swój wiek są wyjątkowo dobrze zachowane, co napawa przed dalszymi pracami niemałym optymizmem.

Dodatkowo szczątki znajdowały się zaledwie około 65 kilometrów od innego miejsca, w którym kiedyś odkryto pozostałości po tych stworzeniach. Bezsprzecznie oznacza to, że obecne tereny Chile były kiedyś domem dla doprawdy wielu pterozaurów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pterozaury | Chile

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy