Odkryto ślady naszego przodka sprzed 3,66 miliona lat
Tajemniczy hominid przeszedł po wulkanicznym popiele w Afryce i zostawił pięć śladów. Naukowcy podejrzewają, że trafili na ślad przodka człowieka sprzed ponad trzech i pół miliona lat, który chodził w pozycji wyprostowanej. I o mało się nie wywrócił... idąc po śliskim terenie.
Kiedy pojawił się pierwszy człowiek na Ziemi? To fascynujące pytanie od lat budzi emocje i ogromne spory naukowców. Miejscem, gdzie miały pojawić się pierwsze hominidy (istoty człekokształtne chodzące w pozycji wyprostowanej) może być Afryka.
W 1976 roku na stanowisku archeologicznym Laetoli w Tanzanii odkryto pięć śladów stóp tajemniczego hominida, który przeszedł po mokrym, wulkanicznym popiele. Najnowsze badania wykazały, że jego przechadzka miała miejsce... 3,66 miliona lat temu!
Początkowo ślady nie wzbudziły większego zainteresowania naukowców. Pojawiły się nawet głosy, że być może pozostawił je niedźwiedź, który zrobił kilka kroków w pozycji stojącej. Ta sprawa nie dawała spokoju dr Ellison McNutt, która zajmuje się paleoantropologią na uniwersytecie w Ohio (USA).
Aby przeciąć spory postanowiła zrobić doświadczenie z młodą niedźwiedzicą. Przy pomocy smakołyków nakłoniła zwierzę do wykonania kilku kroków w pozycji wyprostowanej i pozostawienia śladów łap w błocie. Kształt śladów odbiegał od tego, co znaleziono w Tanzanii. Eksperyment pozwolił wykluczyć hipotezę, że ślady w Afryce pozostawił niedźwiedź.
Różne gatunki [hominidów] przemierzały ten wschodnioafrykański teren mniej więcej w tym samym czasie i każdy poruszał się w inny sposób
Naukowcy oczyścili pięć odcisków stóp z Tanzanii w czerwcu 2019 roku i zrobili ich trójwymiarowe modele. Badania śladów wykazały, że pozostawił je hominid, który prawdopodobnie był bardzo młody i raczej niski. Naukowcy doszli do wniosku, że nasz przodek w pewnym momencie podczas przechodzenia przez wulkaniczny popiół wyraźnie... stracił równowagę i musiał ratować się przed upadkiem stawiając lewą nogę bardzo blisko prawej.
Najstarsze ślady człowieka na Krecie?
Ślady stóp pozostawione przez hominida w Tanzanii nie są najstarszymi, jakie zostały znalezione na Ziemi. Międzynarodowy zespół badaczy z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze opublikował na łamach "Scientific Reports" wyniki badań śladu stopy praczłowieka, który został znaleziony na Krecie.
Naukowcy są przekonani, że istota człekokształtna chodząca w pozycji wyprostowanej zostawiła je 6,05 miliona lat temu. Sprawa najstarszych śladów człowieka na Ziemi pozostaje w takim razie otwarta.