Odtworzyli wygląd Wrocławia z czasów średniowiecza
Studenci z Politechniki Wrocławskiej podjęli się bardzo trudnego wyzwania. Zaprojektowali oraz zbudowali niezwykłą makietę Wrocławia. W ten sposób udało im się odtworzyć część miasta z czasów średniowiecza. Makieta wrocławskich studentów z PWr pokazuje, jak wyglądała dzielnica żydowska w XV wieku.
Wrocław jest miastem, gdzie do dziś zachowały się pewne elementy konstrukcji sprzed kilkuset lat. Jak stolica Dolnego Śląską mogła wyglądać w średniowieczu? Wyzwania podjęli się studenci z Politechniki Wrocławskiej i w efekcie ich pracy powstała niesamowita makieta.
Makieta prezentuje Wrocław z czasów średniowiecza
Grupa studentów z Politechniki Wrocławskiej pracowała nad makietą długie miesiące. Prace nad tym projektem poprzedziły badania związane z analizą fundamentów, przeglądanie archiwalnych dokumentów czy ikonografia. Po zebraniu informacji rozpoczęto konstruowanie makiety w skali 1:132.
W ten sposób udało się odtworzyć wygląd części Wrocławia z czasów średniowiecza (dokładnie z XV wieku). Makieta prezentuje dzielnicę żydowską (czyli obecny plac Uniwersytecki, ul. Uniwersytecką, Kuźniczą oraz Więzienną) oraz tereny pobliskie. Wśród tych drugich są Zamek Lewobrzeżny czy obszary zajęte dziś przez gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wspomniana makieta jest bardzo szczegółowa i bogata w detale. Jej autorami są Mikita Berdzik, Agnieszka Pałka, Sofija Dumanchuk i Siergei Nowikau. W pracach (związanych na przykład z malowaniem obiektów) brali udział także inni studenci Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Architektury.
Studenci Politechniki Wrocławskiej pracowali ponad rok
Prace trwały długo i było bardzo czasochłonne. Każdy z budynków na makiecie, to również efekt analiz badań archeologów i architektów. Brano też pod uwagę wygląd różnych konstrukcji z tamtych czasów.
Każdy z budynków był modelowany na komputerze. Następnie projekt trafiał do drukarki 3D. Potem trzeba go było jeszcze oszlifować, nałożyć podkład i dopiero pomalować. I teraz pomyślcie o tym, że na makiecie znajduje się kilkaset obiektów.
To benedyktyńska praca wykonana przez naszych studentów. Mikita przez długie miesiące z wielkim zaangażowaniem studiował m.in. domy szkieletowe średniowiecznego Wrocławia i innych miast śląskich. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się makiecie, by uświadomić sobie, jak ogromne było wówczas zróżnicowanie domów miejskich. Pojawiały się one również tam, gdzie konieczne było uzupełnianie archeologicznych "białych plam"
Prace nad makietą sfinansowały Gmina Żydowska we Wrocławiu i wrocławski magistrat. Warto dodać, że projekt może obejrzeć każdy zainteresowany. Został on wystawiony w Synagodze pod Białym Bocianem.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!