Drukarka 3D

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:23) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (11:35)
Drukarka 3D to urządzenie pozwalające stworzyć trójwymiarowe obiekty z różnych materiałów. Przedmioty, które powstają przy pomocy sprzętu znajdują zastosowanie w przemyśle, edukacji, sztuce, architekturze czy medycynie.
Drukarka 3D - najważniejsze informacje
Drukarki 3D mają ogromne znaczenie dla sektora medycznego. /Standford University/Andrew Brodhead /materiały prasowe

Drukarka 3D - najważniejsze informacje

Drukarka 3D to urządzenie odpowiedzialne za wykonywanie druku przestrzennego obiektów fizycznych. Pierwsze modele drukarek 3D były wykorzystywane do wykonywania wydruków prototypowych (szablony). 

Wraz z rozwojem technologicznym drukarki 3D zaczęły drukować gotowe produkty:
  • zabawki,
  • elementy dekoracyjne,
  • części maszyn,
  • protezy.
Rodzaj wydruku zależy od zastosowanego materiału i modelu drukarki 3D. Popularne są żywiczne drukarki 3D. Gwarantują one precyzyjne odwzorowanie szczegółów. 

Podstawą działania drukarki 3D jest właściwe zaprojektowanie elementu w specjalnym formacie. Projekt jest odczytywany przez drukarkę, co umożliwia wykonanie elementu przestrzennego. 

Za wynalazcę druku przestrzennego uznawany jest Charles Hull, który zgłosił patent na prototypową drukarkę 3D jako pierwszy. Nad drukiem przestrzennym pracowali wcześniej m.in. inżynierowie z Francji.

Czy druk 3D przyda się w przemyśle kosmicznym?

Jak najbardziej. NASA opracowała w tym celu specjalny materiał o niezwykłej wytrzymałości. Jest prawdopodobne, że znajdzie on zastosowanie np. w przypadku izolacji statków kosmicznych czy przy produkcji skafandrów dla kosmonautów.

Najdziwniejsze rzeczy stworzone na drukarce 3D

Urządzenia wykorzystujące nowoczesne technologie pozwalają na wydrukowanie różnych rzeczy. Wśród ciekawych produkcji znalazł się m.in. strój kąpielowy, figurka z prochami zmarłej osoby czy model płodu.

Czy z pomocą drukarki 3D można stworzyć budynek?

Tak. W Szanghaju powstało w ten sposób całe osiedle. Wykorzystano tam specjalną drukarkę 3D do betonu. Poza oknami każdy z 10 budynków na osiedlu był konstrukcją wydrukowaną przez urządzenie.

Czy druk 3D jest przyszłością medycyny?

Drukarki 3D mają ogromne znaczenie dla sektora medycznego. Rozwój nowoczesnych technologii może doprowadzić do tego, że za pomocą urządzeń będą drukowane narządy i komórki ludzkie ratujące życie. Pierwsze osiągnięcia w tym kierunku już są dostępne.

Temat Drukarka 3D znajdziesz również w serwisie:

Drukarka 3D - Wiadomości

Drukarka 3D - Zdjęcia