Drukowali karabiny z drukarki 3D. Zostali zatrzymani przez policję

Nietypowy incydent miał miejsce we Francji. Tamtejsza policja zatrzymała gang, który zajmował się nielegalną produkcją broni. Przestępcy wykorzystywali w tym celu drukarki 3D, które umożliwiały "produkcję" karabinów. W tym FGC-9 dla naboi 9 mm. Tak stworzoną broń sprzedawano. Siatka działała również w Belgii.

Drukarki 3D mogą służyć także do produkcji broni.
Drukarki 3D mogą służyć także do produkcji broni.123RF/PICSEL

Drukarki 3D mają coraz większe zastosowanie. Niestety okazuje się, że tego typu rozwiązania technologiczne można również wykorzystać do produkcji broni. Tak było w przypadku gangu, który działał na terenie Francji oraz Belgii. Przestępcy zostali ujęci przez francuską policję i była to duża akcja będąca następstwem prowadzonego od około roku śledztwa.

Przestępcy drukowali na drukarkach 3D karabiny

Zatrzymany przez francuską policję gang miał kilka drukarek 3D o wartości około 150 euro każda. Sprzęt był wykorzystywany do nielegalnej produkcji broni, w tym karabinów. Jednym z nich był model FGC-9 dla naboi 9 mm. Podobną broń użyto w zamachu w czerwcu zeszłego roku.

Broń typu FGC-9 została użyta w czerwcu ubiegłego roku w nieudanej próbie zamachu: dwie osoby na skradzionym motocyklu strzelały do ludzi zgromadzonych przed sklepem w centrum Marsylii.
Czytamy w komunikacie AFP

Gang przestępców działał na terenie Francji oraz Belgii. Przewodził mu obecny mieszkaniec drugiego z wymienionych krajów, 26-letni mężczyzna, który już wcześniej był skazany za przestępstwa narkotykowe. Lider miał dystrybuować broń wśród jak największej liczby osób. Ta następnie miała być wykorzystywana przez nie do "ochrony przed państwem, które uważają za totalitarne i opresyjne". Francuska policja wydała międzynarodowy nakaz zatrzymania przestępcy.

W akcji brało udział 300 policjantów

Śledztwo prowadzone w tej sprawie trwało około roku. Udział w akcji policyjnej miało łącznie około 300 funkcjonariuszy z Wydziału Cybernetycznego Żandarmerii. Do zatrzymania grupy przestępców doszło pod koniec stycznia. W ramach dowodów zabezpieczono osiem drukarek 3D oraz produkowaną z ich użyciem broń.

Z informacji przekazanych w trakcie konferencji prasowej, gdzie m.in. pokazano skonfiskowaną broń z drukarek 3D, wynika, że była to pierwsza tego typu sytuacja we Francji. Potwierdził to prokurator z Marsylii Nicolas Bessone, który dodał, że jest to dobry przykład na to, że przestępcy również sięgają po nowe technologie.

Warto dodać, że w 2019 r. w trakcie ataku na niemiecką synagogę i restaurację przestępca również wykorzystał własnoręcznie zaprojektowaną broń. W wyniku napaści zginęły dwie osoby.

"Wydarzenia": Sztuczna inteligencja ma sterować ruchem. Ruszył nowy system w KatowicachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas