Pradawne formy odkryte głęboko pod mułem Morza Północnego

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w odmętach Morza Północnego ślady, które powstał ok. miliona lat temu. Te formy terenu zostały ujawnione pod warstwami osadów. Rzucają one nowe światło na historię Morza Północnego oraz mogą pomóc w prognozowaniu efektów zmian klimatycznych.

Głęboko pod mułem na Morzu Północnym naukowcy odkryli ślady sprzed ok. miliona lat.
Głęboko pod mułem na Morzu Północnym naukowcy odkryli ślady sprzed ok. miliona lat.MODIS Rapid Response Team, NASA/GSFCWikimedia Commons

Ślady z epoki lodowcowej "w uderzających szczegółach"

Morze Północne, które jest częścią Atlantyku, rozciąga się między wybrzeżami kilku europejskich krajów - m.in. Danii, Niemiec, Norwegii i Wysp Brytyjskich. Według naukowców wieki temu - w plejstocenie, kiedy poziom mórz na Ziemi był niższy - duża część dna tego morza stanowiła suchy ląd - Doggerland. Ten masyw lądowy miał wówczas łączyć Wielką Brytanię z Europą kontynentalną.

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał nowoczesne metody badawcze, by przeanalizować ten intrygujący akwen i dzięki temu niespodziewanie ujawnił "w uderzających szczegółach" formy terenu z epoki lodowcowej, które są zakopane pod warstwami mułu na Morzu Północnym.

Głęboko pod warstwami mułu kryją się pradawne struktury

Do pomiarów wykorzystano badania sejsmiczne 3D. Jest to rodzaj badań skorupy ziemskiej, który polega na rejestracji fal sejsmicznych, wzbudzonych na określonym obszarze przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Pozyskane z takich badań informacje umożliwiają rozpoznanie geologicznej budowy analizowanego terenu.

Okazało się, że głęboko pod mułem zakopane są formy terenu ujawniające pradawne sekrety Morza Północnego. Powstały około miliona lat temu, kiedy pokrywa lodowa rozszerzyła się znad Norwegii w kierunku Wysp Brytyjskich. Oprócz form terenu lodowcowego badacze odkryli również wydłużone bruzdy wyryte w dawnym dnie morskim, które ich zdaniem powstały w wyniku silnych prądów oceanicznych. Te ślady są jeszcze głębiej zakopane niż formy terenu lodowcowego, co wskazuje, że powstały przed postępem pokrywy lodowej. Odkrycia rzucają nowe światło na ewolucję Morza Północnego.

Co mówią naukowcom odkryte na Morzu Północnym formy terenu lodowcowego?

Kluczową rolę w badaniach odegrała dr Christine Batchelor, starszy wykładowca geografii fizycznej na Uniwersytecie w Newcastle. Specjalistka pomogła w mapowaniu i interpretowaniu terenu.

- Aby w pełni zrozumieć powiązania między pokrywami lodowymi a klimatem, musimy zbadać, w jaki sposób poprzednie pokrywy lodowe reagowały na długoterminowe zmiany klimatu - powiedziała dr Batchelor. - Wykorzystując współczesne dane sejsmiczne, nasze wyniki sugerują, że pokrywy lodowe w północno-zachodniej Europie znacznie się rozszerzyły w odpowiedzi na ochłodzenie klimatu około miliona lat temu.

Formy terenu lodowcowego ujawniają więc, jak poprzednie pokrywy lodowe reagowały na zmiany klimatu, a to zdaniem badaczy może też pomóc w lepszym przewidywaniu, jak dzisiejsze pokrywy lodowe zareagują na ocieplenie klimatu.

Wyniki analiz opublikowano na łamach "Science Advances".

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas