Tysiące tajemniczych struktur znajduje się na morskim dnie. Rozwiązanie zagadki zaskakuje

Na dnie Morza Północnego naukowcy odnaleźli do tej pory tysiące dołów, a kolejne wciąż się pojawiają. Bardzo często struktury skupiają się w „gromadach”, co tylko nastręcza specjalistom problemów w interpretacji. Wcześniej sądzono, że mogły powstać za sprawą metanu, jednakże nowe wyniki badań wskazują na jedno, zaskakujące wyjaśnienie.

Co tworzy zagadkowe struktury na dnie Morza Północnego?
Co tworzy zagadkowe struktury na dnie Morza Północnego?Schneider von Deimling et al., 2023. Millions of seafloor pits, not pockmarks, induced by vertebrates in the North Sea. Communications Earth & Environment volume 4, Article number: 478/ Open Access123RF/PICSEL

Od dziesiątek lat tajemnicze doły w dnach oceanów zastanawiały naukowców. Te szczególne struktury morfologiczne zostały po raz pierwszy udokumentowane u wybrzeży Kanady w latach siedemdziesiątych XX wieku. Teraz uważa się je za jedne z najbardziej z rozpowszechnionych form dna na świecie - szacuje się, że mogą być ich miliony na całej kuli ziemskiej.

Struktury te występują zarówno tysiące metrów pod powierzchnią wody pośrodku oceanów, jak i blisko wybrzeża. Pod względem kształtu są bardzo zróżnicowane, ich średnica waha się od kilku centymetrów do nawet setek metrów.

Ich powstawanie wiąże się głównie z wydostawaniem się metanu spod dna morskiego oraz z odprowadzaniem wód gruntowych (przy mniejszych głębokościach). Jednakże niektórzy naukowcy mają alternatywne wyjaśnienie na powstawanie tych wyjątkowych struktur (przynajmniej tych mniejszych).

Co ciekawe, w Zatoce Niemieckiej (południowo-wschodnia część Morza Północnego) odkryto jednorazowo aż 15 000 dołów. Naukowcy stwierdzili, że "Zrzut metanu z takiego zdarzenia oszacowano na około 5 kt, co wydaje się mało prawdopodobne w świetle naszej bazy danych i analiz o wysokiej rozdzielczości".

Wyjaśnienie zagadki dziwnych podwodnych struktur

Naukowcy do wyjaśnienia pochodzenia wspomnianych dołów z Zatoki Niemieckiej wykorzystali szerokopasmowe dane z echosondy wielowiązkowej o centymetrowej rozdzielczości. Następnie połączyli je z danymi hydroakustycznymi oraz z wiedzą z zakresu oceanografii fizycznej, teledetekcji satelitarnej, wzorców geologicznych i biologii behawioralnej.

Okazało się, że za powstawanie tych tajemniczych podwodnych struktur, odpowiedzialne są morświny. Badacze zaznaczają, że zwierzęta te wykorzystując nieznane dotąd zachowania żerowe, tworzyły zagłębienia w piaszczystym dnie morskim. Morświny żerują zazwyczaj na głębokości od 20 do 35 metrów - odżywiają się m.in. dobijakami, jest to gatunek morskiej ryby okoniokształtnej.

Doły tworzone przez morświny mają głębokość około 11 centymetrów i zawsze mają podobny kształt, w odróżnieniu od znacznie większych dołów zlokalizowanych w głębszych partiach oceanu.

Dane mapowania dna morskiego pokazują ślady żerowania morświnów
Dane mapowania dna morskiego pokazują ślady żerowania morświnów Schneider von Deimling et al., 2023. Millions of seafloor pits, not pockmarks, induced by vertebrates in the North Sea. Communications Earth & Environment volume 4, Article number: 478/ Open Accessmateriały prasowe

Jak mówi dr Schneider von Deimling: - Nasze wyniki po raz pierwszy pokazują, że zagłębienia te mają bezpośredni związek z siedliskiem i zachowaniem morświnów i dobijaków. Nasze dane o wysokiej rozdzielczości dostarczają nowej interpretacji powstawania dziesiątek tysięcy dołów na dnie morskim Morza Północnego i przewidujemy, że leżące u ich podstaw mechanizmy występują na całym świecie, ale jak dotąd były nadzorowane.

Specjaliści w swoim artykule naukowym stwierdzają: "Taka makrobioturbacja ma ogromny potencjał w przekształcaniu dna morskiego, modulowaniu transportu osadów i dostarczania składników odżywczych, a ostatecznie ma wpływ na powiązane ekosystemy w skali globalnej".

Jednocześnie badacze stwierdzają, że tworzenie dołów przez morświny wyjaśnia jedynie część przypadków. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Communications Earth & Environment.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jak nowa technologia zmienia oblicze medycyny?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas