Przezroczysty implant do oka pozwoli wcześnie wykryć Alzheimera
Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, w przypadku choroby Alzheimera liczy się czas - im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym skuteczniej mamy szansę spowolnić jej postęp i negatywne efekty - eksperymentalna wszczepialna soczewka może pomóc nam wygrać ten wyścig z czasem.
Choroba Alzheimera nie tylko przebiega inaczej u każdego pacjenta, ale i daje wiele często spotykanych objawów, które bywają na dodatek błędnie łączone z zaawansowanym wiekiem czy stresem, więc sprawne postawienie diagnozy jest bardzo utrudnione. Naukowcy Koreańskiego Instytutu Maszyn i Materiałów (KIMM) przekonują jednak, że opracowali rozwiązanie, które może pomóc.
Przezroczysty implant do oka pozwoli wcześnie wykryć Alzheimera
To przezroczysta wszczepiana soczewka polimerowa, która nie zakłóca widzenia pacjenta, ale zmienia wygląd w początkowej fazie choroby. Urządzenie ma na powierzchni siatkę maleńkich równoległych linii, nad którą znajduje się warstwa przezroczystego hydrożelu z dopasowanymi do nich szczelinami. W normalnych warunkach linie i szczeliny układają się w taki sposób, że tworzą neutralny wzór, ale jeśli implant wykryje choćby śladowe ilości biomarkerów chemicznych związanych z chorobą Alzheimera w płynie ocznym, odstępy między tymi ostatnimi ulegną zmianie.
W rezultacie, w połączeniu z liniami znajdującymi się pod spodem na samej soczewce, utworzą tzw. prążki mory - to pewien rodzaj układu powstałego na skutek nakładania się dwóch siatek linii obróconych o pewien kąt lub zniekształconych względem siebie. Możemy go czasem zobaczyć na ekranie telewizora, szczególnie kiedy wyświetlane są ubrania lub inne elementy w drobne paski.
Jak przekonuje autor badań, JaeJong Lee, w badaniu opublikowanym na łamach czasopisma naukowego Bioactive Materials, efekt mory nie jest widoczny dla pacjenta, ale lekarze są w stanie go dostrzec podczas rutynowej wizyty za pomocą mikroskopu umieszczonego blisko oka, co zostało już przetestowane na świńskich oczach.