Przywrócili słuch u myszy. Teraz czas na ludzi

Naukowcy Instytutu Psychiatrii, Psychologii & Neuronauki King’s College London podzielili się swoim nowym osiągnięciem, a mianowicie przywróceniem słuchu u głuchych myszy.

Koniec z aparatami słuchowymi? Ta metoda może być przełomowa dla niektórych pacjentów
Koniec z aparatami słuchowymi? Ta metoda może być przełomowa dla niektórych pacjentów123RF/PICSEL

I stał się dźwięk. Myszy zaczęły słyszeć

Ponad połowa dorosłych po siedemdziesiątym roku życia doświadcza znacznego ubytku słuchu, a upośledzony słuch wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji i pogorszenia funkcji poznawczych, a jest także głównym zwiastunem demencji.

I chociaż aparaty słuchowe i implanty ślimakowe rozwiązują część problemów, nie przywracają prawidłowej funkcji słuchu ani nie zatrzymują postępu choroby, więc zdaniem naukowców istnieje duże niezaspokojone zapotrzebowanie na metody medyczne, które spowalniają lub odwracają utratę słuchu.

O jednej z nich możemy przeczytać w magazynie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences, a mowa o specjalnym enzymie aktywującym wadliwy gen Spns2, co pozwala przywrócić zdolności słyszenia w zakresie niskich i średnich częstotliwości.

Prace idą w dobrym kierunku. To dowód

Metoda wydaje się najskuteczniejsza, gdy gen Spns2 jest aktywowany w młodym wieku, a pozytywne skutki aktywacji genów stawały się słabsze, im dłużej naukowcy czekali na interwencję. 

Tak czy inaczej, naukowcy twierdzą, że to badanie potwierdzające słuszność koncepcji sugerującej, że upośledzenie słuchu wynikające ze zmniejszonej aktywności genów może być odwracalne.

Jak przekonuje jedna z autorek badania, prof. Karen Steel, często uważa się, że choroby zwyrodnieniowe, takie jak postępująca utrata słuchu, są nieodwracalne, ale nowe badanie pokazuje, że co najmniej jeden rodzaj dysfunkcji ucha wewnętrznego można odwrócić, co powinno skłonić środowisko naukowe do dalszych eksperymentów.

Obserwowanie, jak niegdyś głuche myszy reagują na dźwięki po leczeniu, było naprawdę ekscytujące. Był to przełomowy moment, pokazujący namacalny potencjał odwracania utraty słuchu spowodowanej wadliwymi genami. To przełomowe badanie potwierdzające słuszność koncepcji otwiera nowe możliwości dla przyszłych badań, budząc nadzieję na rozwój metod leczenia ubytku słuchu
dodaje inna z autorek, dr Elisa Martelletti.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas