Rekordowy wcześniak. Urodził się w 21. tygodniu ciąży i przeżył

Szesnastomiesięczne dziecko, które urodziło się jako wcześniak w 21. tygodniu ciąży, ustanowiło nowy rekord świata. Pojawiło się ono na świecie dokładnie 132 dni przed terminem. Oficjalnie zostało uznane za najmłodszego wcześniaka, który kiedykolwiek się urodził i przeżył.

Do porodu doszło w USA. Mama wcześniaka, Michelle Butler, doniosła bliźniaczą ciążę w zaledwie 21 tygodni i jeden dzień. Kiedy Curtis i C’Asya przychodziły na świat, lekarze nie dawali im większych szans. Przeżycie wcześniaków urodzonych przed 24. tygodniem ciąży jest mniejsze niż 50%.

C’Asya niestety zmarła pierwszego dnia, ale Curtis przeżywając 16 miesięcy, stał się oficjalnie rekordzistą świata. Pobił swojego poprzednika o zaledwie jeden dzień, ale w takim wieku jest ogromna różnica.

Reklama

Kiedy rodził się Curtis, ważył zaledwie 420 gramów. Jest mniej niż jedna ósma wagi przeciętnego noworodka. Od razu po narodzinach potrzebował on całodobowej opieki na oddziale intensywnej terapii dla noworodków.

Jak mówi lekarz prowadzący dr Brian Sims, Curtis od samego początku zareagował na podany tlen i jego tętno wzrosło. Widać było, że noworodek chce przeżyć.

- Odbieram porody prawie 20 lat, ale nigdy nie widziałem tak małego dziecka, które byłoby tak silne jak Curtis - odświadczył Sims.

Po porodzie noworodek musiał jeszcze zostać 275 dni w szpitalu. Znajdował się wtedy pod specjalistyczną opieką do czasu, aż wszystkie jego narządy się w pełnie nie rozwinęły i mógł zostać bezpiecznie zabrany przez rodziców do domu.

Chociaż nadal Curtis potrzebuje sondy do karmienia oraz dodatkowego tlenu, to jest stan wydaje się stabilny i chłopiec rokuje bardzo dobrze.

Przeczytaj też: Dziecko z ogonem urodziło się w Brazylii. To jeden z 40 przypadków na świecie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Medycyna | wcześniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy