Starożytna rzymska waza okazała się… starożytnym rzymskim nocnikiem

Niezwykle ciężko odkryć zastosowanie pojedynczych starożytnych naczyń ceramicznych. Sprawowały one wiele przeróżnych funkcji, jednak naukowcy od lat podejrzewali, że jedną z nich było zapewne chwilowe przechowywanie ludzkich odchodów. Dzięki najnowszym badaniom dowiedzieliśmy się, że uczeni się nie mylili. Niektóre rzymskie wazy służyły po prostu jako nocniki.

article cover
Twitter

Zespół kierowany przez archeologów z Uniwersytetu Cambridge dowiódł, że w pewne ceramiczne naczynie pochodzące z V wieku naszej ery ówcześnie służyło ludziom jako nocnik. Udało się to potwierdzić dzięki zidentyfikowaniu w wazie mikroskopijnych jaj włosogłówki, czyli pasożytniczego nicienia żywiącego się głównie krwią.

Już wcześniej wśród naukowców zajmujących się podobną tematyką powszechnie sądzono, że część tego typu naczyń wykorzystywano właśnie w takim celu. Świadczył o tym fakt, że wiele z nich znajdowano w pobliżu publicznych toalet, jednak brakowało dowodów, by móc to jednoznacznie stwierdzić.

Odpowiednie dowody pojawiły się w końcu w czasopiśmie "Journal of Archaeological Science: Reports", gdzie opublikowano pracę analizującą starożytną wazę odnalezioną na włoskiej Sycylii. Pierwszy raz w historii zidentyfikowano jaja pasożytów z konkrecji, czyli warstw zgromadzonych minerałów, z wnętrza rzymskiego naczynia ceramicznego.

Starożytny nocnik ma prawie 32 centymetry wysokości oraz 34 centymetry średnicy w  skrajnej górnej części. Takie rozmiary mogą sugerować, że ludzie wydalali się, siadając na nim, aczkolwiek badacze sugerują, że prawdopodobnie używano go w zestawie z wiklinowym lub drewnianym krzesłem, pod którym znajdował się wspominany przedmiot.

Większość podobnych naczyń wykorzystywano do przechowywania żywności, w związku z czym drobna pomyłka mogła mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Na szczęście o takich przypadkach badacze jeszcze nie słyszeli.

Dzięki najnowszemu odkryciu możemy pogłębić wiedzę na temat diety, zdrowia i warunków sanitarnych Starożytnych Rzymian.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas