Stworzyli sztuczną skórę lepszą od ludzkiej. Czuje więcej niż prawdziwa!

Naukowcy stworzyli nowy rodzaj sztucznej skóry, która ma więcej możliwości sensorycznych niż ludzka, więc roboty w nią wyposażone będą mogły wyczuwać rzeczy, które są niemożliwe dla człowieka.

Naukowcy twierdzą, że stworzyli sztuczną skórę lepszą od ludzkiej
Naukowcy twierdzą, że stworzyli sztuczną skórę lepszą od ludzkiejPicsel123RF/PICSEL

Zespół Nanyang Technological University w Singapurze zbudował podwójnie reagującą sztuczną skórę, która nie tylko wykrywa nacisk wywierany przez obiekt, ale także jego strukturę i sam fakt jego zbliżania się. Jak podkreślają badacze, w przeciwieństwie do ludzkiej skóry, która wyczuwa większość informacji z czynności dotykowych, sztuczna skóra uzyskuje również bogate informacje poznawcze zakodowane w operacjach bezdotykowych (bezdotykowa identyfikacja przedmiotów).

Stworzyliśmy sztuczną skórę o możliwościach wykrywania przewyższających ludzką skórę
komentują autorzy badań.

Lepsze protezy i bardziej realistyczne roboty

Ich zdaniem technologia ta ma wiele potencjalnych zastosowań związanych z elektroniką nowej generacji, w tym interfejsy człowiek-maszyna i roboty. Sztuczna skóra mogłaby być również stosowana w protezach, oferując osobom po amputacji nowe sposoby odczuwania przedmiotów.

Naukowcy przetestowali już swoją skórę na różne sposoby, w tym podczas przewijania na ekranie elektronicznym, nawigacji po mapie i manipulowania wirtualnymi postaciami z gier wideo. Warto też dodać, że badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Small są niejako kontynuacją trendu, który w ostatnich latach zyskiwał na popularności i może się pochwalić kilkoma przełomowymi rozwiązaniami.

Wystarczy wspomnieć, że naukowcy California Institute of Technology poinformowali w ubiegłym roku o swojej czującej (wykrywającej temperaturę, ciśnienie, a nawet toksyczność substancji) i możliwej do drukowania skórze wykonanej z hydrożelu, dzięki której roboty mają zyskać zmysł dotyku podobny do naszego. Zastosowania komercyjne obejmują tu wykrywanie źródeł zanieczyszczeń w akwenach wodnych czy "wyczuwanie" śladów materiałów wybuchowych w podejrzanych bagażach.

Zaginione zdjęcia z getta. POLIN pokaże je na wystawieAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas