To może być sekret długowieczności. Naukowcy odkryli obiecujący proces

Naukowcy odkryli, że enzym, który występuje w organizmie naturalnie, może być sekretem długowieczności. Zwalcza on toksyczne odpady magazynowane w komórkach tłuszczowych, łagodząc ich szkodliwe działanie i w rezultacie wydłużając życie.

Popularność diet mających oczyszczać organizm z toksyn nie traci na popularności. Mają one powodować pozbywanie się z organizmu zbędnych elementów i wszelkiego rodzaju złogów. W rezultacie nastąpić powinna poprawa jakości życia i lepsze samopoczucie. Co, jeśli istnieje enzym, dzięki któremu uzyskamy takie efekty bez drakońskich diet? 

Proces spalania toksyn

Naukowcy z Uniwersytetu w Wirginii badają nowy mechanizm, oczyszczania organizmu z substancji toksycznych magazynowanych w komórkach tłuszczowych człowieka. Dokładniej chodzi o szkodliwe dla naszego zdrowia i toksyczne tłuszczowe produkty uboczne, czyli glicerol i aldehyd glicerynowy

Reklama

Eksperymenty prowadzono na robakach i na drożdżach. Naukowcy zaobserwowali, że zwiększenie ekspansji genu adh-1 spowodowało opóźnienie starzenia. Jeżeli uda wyniki przełożyć się na ludzi, możemy znaleźć sposób na wydłużenie zdrowia i życia. 

Badania opierają się na niepozornym małym robaczku Caenorhabditis elegans, który jest niezastąpiony przy odkryciach naukowych dotyczących ludzi. Posiada on ponad 70 % wspólnych genów z człowiekiem. Dzięki badaniom na nim przeprowadzonym naukowcy utwierdzili się w przekonaniu, że proces autofagii jest kluczowy przy szukaniu rozwiązań dotyczących wydłużenia życia. 

W ciągu tych badań, dzięki aktywacji mechanizmu doprowadzającego do zwiększonego metabolizmu wspomnianych produktów ubocznych magazynowanych w komórkach tłuszczowych, udało wydłużyć się życie robaka aż o 50%! Zachęceni sukcesem spróbowali powtórzyć sukces na drożdżach. Udało się uzyskać podobne rezultaty. 

Naukowcy nazwali ten proces AMAR, co w sanskrycie oznacza „nieśmiertelny. Naukowcy przypadkiem odkryli jeszcze coś. Efekt AMAR można aktywować również poprzez zwiększenie ekspansji pojedynczego genu adh-1. Gen ten odpowiedzialny jest za enzym zwany dehydrogenazą alkoholową, którego stężenie w organizmie odgrywa dużą rolę w odporności na zamroczenie alkoholowe. Wysokie stężenie tego enzymu cechuje ludzi z tak zwaną „mocną głową”. 

W związku z tym, że wraz z wiekiem organizm ma tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej, wzrasta również poziom aldehydu glicerynowego i glicerolu. Jeżeli byłaby możliwość „uruchamiania” mechanizmu AMAR u innych zwierząt, można by wpłynąć na długość życia

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | badania | naukowcy | długowieczność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy