To może być sekret długowieczności. Naukowcy odkryli obiecujący proces
Naukowcy odkryli, że enzym, który występuje w organizmie naturalnie, może być sekretem długowieczności. Zwalcza on toksyczne odpady magazynowane w komórkach tłuszczowych, łagodząc ich szkodliwe działanie i w rezultacie wydłużając życie.
Popularność diet mających oczyszczać organizm z toksyn nie traci na popularności. Mają one powodować pozbywanie się z organizmu zbędnych elementów i wszelkiego rodzaju złogów. W rezultacie nastąpić powinna poprawa jakości życia i lepsze samopoczucie. Co, jeśli istnieje enzym, dzięki któremu uzyskamy takie efekty bez drakońskich diet?
Proces spalania toksyn
Naukowcy z Uniwersytetu w Wirginii badają nowy mechanizm, oczyszczania organizmu z substancji toksycznych magazynowanych w komórkach tłuszczowych człowieka. Dokładniej chodzi o szkodliwe dla naszego zdrowia i toksyczne tłuszczowe produkty uboczne, czyli glicerol i aldehyd glicerynowy.
Eksperymenty prowadzono na robakach i na drożdżach. Naukowcy zaobserwowali, że zwiększenie ekspansji genu adh-1 spowodowało opóźnienie starzenia. Jeżeli uda wyniki przełożyć się na ludzi, możemy znaleźć sposób na wydłużenie zdrowia i życia.
Odkrycie było nieoczekiwane. Poszliśmy za bardzo dobrze popartą hipotezą, że sekretem długowieczności była aktywacja procesu odmładzania komórek zwanego autofagią i ostatecznie znaleźliśmy nierozpoznany mechanizm wydłużania zdrowia i długości życia.
Badania opierają się na niepozornym małym robaczku Caenorhabditis elegans, który jest niezastąpiony przy odkryciach naukowych dotyczących ludzi. Posiada on ponad 70 % wspólnych genów z człowiekiem. Dzięki badaniom na nim przeprowadzonym naukowcy utwierdzili się w przekonaniu, że proces autofagii jest kluczowy przy szukaniu rozwiązań dotyczących wydłużenia życia.
Ekscytującym aspektem odkrycia jest to, że kluczem do włączenia tego mechanizmu długowieczności jest aktywacja dwóch enzymów, które są bardzo dobrze zbadane ze względu na ich rolę w detoksykacji etanolu. Ta istniejąca wiedza znacznie ułatwia nam poszukiwanie leków, które mogą konkretnie aktywować ten proces przeciwstarzeniowy.
W ciągu tych badań, dzięki aktywacji mechanizmu doprowadzającego do zwiększonego metabolizmu wspomnianych produktów ubocznych magazynowanych w komórkach tłuszczowych, udało wydłużyć się życie robaka aż o 50%! Zachęceni sukcesem spróbowali powtórzyć sukces na drożdżach. Udało się uzyskać podobne rezultaty.
Naukowcy nazwali ten proces AMAR, co w sanskrycie oznacza „nieśmiertelny”. Naukowcy przypadkiem odkryli jeszcze coś. Efekt AMAR można aktywować również poprzez zwiększenie ekspansji pojedynczego genu adh-1. Gen ten odpowiedzialny jest za enzym zwany dehydrogenazą alkoholową, którego stężenie w organizmie odgrywa dużą rolę w odporności na zamroczenie alkoholowe. Wysokie stężenie tego enzymu cechuje ludzi z tak zwaną „mocną głową”.
W związku z tym, że wraz z wiekiem organizm ma tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej, wzrasta również poziom aldehydu glicerynowego i glicerolu. Jeżeli byłaby możliwość „uruchamiania” mechanizmu AMAR u innych zwierząt, można by wpłynąć na długość życia.