Naukowcy odkryli „gen długowieczności”. Cofa wiek serca o 10 lat

Dlaczego niektóre grupy ludzi częściej osiągają ponad 100 lat? Naukowcy mogli właśnie poznać odpowiedź na to pytanie, zbliżając ludzkość do długowieczności. Okazuje się, że człowiek posiada w sobie dosłownie gen zapobiegający starzeniu, który potrafi cofnąć wiek naszego serca aż o 10 lat.

  • Przełomowych badań dokonali naukowcy Uniwersytetu w Bristolu i grupy MultiMedical z Włoch.
  • Postanowili zbadać mutacje genów nazwaną LAV-BPIFB4. Odkryto ją wśród stulatków, żyjących w tzw. "Niebieskich strefach" naszej planety. Są to miejsca, gdzie ludzie żyją dłużej i zdrowiej niż w innych regionach.
  • Już wcześniej utożsamiano LAV-BPIFB4 z długowiecznością, jednak teraz naukowcy postanowili poznać jego działanie.
  • Okazuje się, że te mutacje potrafią nie tylko chronić komórki serca przed chorobami, ale także odmładzają zegar biologiczny serca nawet o 10 lat.
  • Naukowcy twierdzą, że zdobytą wiedzę można wykorzystać do wydłużenia życia całej ludzkości.

Reklama

W pogoni za długowiecznością

Mutacja genów LAV-BPIFB4 fascynowała naukowców już od momentu jej odkrycia. Przez niektórych okrzyknięta została nawet kluczem do długowieczności człowieka. Występowanie mutacji zauważono szczególnie wśród stulatków zamieszkujących niebieskie sfery Ziemi. Ludzie posiadający taką mutację, żyją znacznie dłużej, bez większych problemów sercowo-naczyniowych.

Brytyjscy i włoscy naukowcy postanowili jednak pójść o krok dalej. Skoro wiedzieli, że LAV-BPIFB4 wiąże się z długowiecznością i lepszym zdrowiem serca, to czy przypadkiem nie wpływa na starzenie się tego organu. Odpowiedzi, które poznali, nie były zakładane w nawet najbardziej pozytywnym scenariuszu.

Niezwykła mutacja kluczem do przeżycia stu lat

Badania prowadzone przez trzy lata wykazały, jak wielką moc ma LAV- BPIFB4 w naprawie i utrzymywaniu sprawności serca. Przeprowadzono je w kilku rodzajach.

Brytyjczycy na początku zbadali działanie mutacji na myszach. Jedna dawka zmutowanego genu zatrzymała rozkład serca u myszy w średnim wieku. Co ważniejsze u starszych myszy mutacja cofnęła wiek zegara biologicznego aż o 10 lat w przeliczeniu na czas ludzki.

Oznacza to, że LAV-BPIFB4 ma działać przy tym zarówno ochronnie, zabezpieczając serce przed degradacją, jak i działać regeneracyjnie, odbudowując np. naczynia krwionośne. Tym samym naukowcy poznali, że LAV-BPIFB4 jest dosłownie ukrytym genem młodości, którego efekty przypominają koncepcje filmów science-fiction. 

Jednak nie ograniczono się tylko do myszy. Badania mocy, że LAV-BPIFB4 przeprowadzono także na komórkach serca osób starszych z problemami narządu czy po przeszczepach. Chcieli tym sprawdzić, czy zmutowane geny zadziałają po zaaplikowaniu ich do ludzkich komórek oraz, czy zadziałają tak jak na myszach.

Te wyniki tylko dodają niesamowitości badań. Oznaczają bowiem, że zmutowany gen długowieczności może być przekazywany nie tylko potomstwu, ale nawet niespokrewnionym osobom. A to może być prawdziwym kluczem do osiągnięcia długowieczności przez ludzkość.

Ukryte supergeny w naszym organizmie

Brytyjscy i włoscy naukowcy twierdzą, że skoro gen młodości można przekazać każdemu człowiekowi, może on stać się podstawą nowych terapii. Wprowadzałyby ten gen do organizmu, wydłużając pracę naszego serca i życie. Na początek badacze chcą sprawdzić, czy białko LAV-BPIFB4 działa tak samo, jak gen.

Co jednak ciekawe, autorzy badań nad LAV-BPIFB4 twierdzą, że ludzki organizm może skrywać masę innych, nawet lepszych supergenów. Obecne badania są więc inspiracją do ich poszukiwań.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: długowieczność | starzenie się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy