To nie duchy nawiedzają Pirunkirkko. Zagadka diabelskiego kościoła rozwiązana

W sercu Parku Narodowego Koli w Finlandii znajduje się cud natury, który od wieków intryguje lokalnych mieszkańców i turystów odwiedzających to miejsce. Naukowcy przekonują, że w końcu rozwiązali zagadkę Pirunkirkko, czyli... Kościoła Diabła!

Co kryje się za tym małym niepozornym wejściem do Kościoła Diabła? Cuda!
Co kryje się za tym małym niepozornym wejściem do Kościoła Diabła? Cuda!Open Archaeologydomena publiczna

Jak dowiadujemy się z lokalnych przekazów, szczelina Pirunkirkko od dawien dawna była miejscem spotkań mędrców, czarowników i szamanów, którzy kontaktowali się tu ze światem duchów. Kinolainen, znany w regionie mędrzec, wykorzystywał jaskinię do praktyk magicznych, przyprowadzając tu swoich pacjentów, by porozmawiali z diabłem (miejsce znane jest przez to również jako Kościół Diabła) na temat przyczyn i sposobów leczenia swoich dolegliwości. Ba, do dziś nie brakuje "mistyków", którzy chętnie korzystają z nietypowych właściwości tego miejsca do odprawiania przeróżnych ceremonii, np. uzdrawiania czy z wykorzystaniem bębnów.

Mistyka czy nauka?

Praktykujący podkreślają wyjątkową energię panującą w Pirunkirkko, szczególnie podczas sesji bębniarskich na tyłach jaskini, co ich zdaniem otwiera "nowe horyzonty". Naukowcy przekonują jednak, że chociaż 34-metrowa jaskinia Pirunkirkko to niezwykle intrygujący cud geologiczny, do rozwiązania jego zagadki potrzebny jest nie szaman, ale akustyk. Niedawne badania archeolożki Riitty Rainio z Uniwersytetu Helsińskiego i badaczki kulturoznawstwa Eliny Hytönen-Ng z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii sugerują bowiem, że kluczem do zrozumienia wierzeń i rytuałów związanych z Kościołem Diabła może być dźwięk.

Podczas eksperymentów udało się im zaobserwować charakterystyczne zjawisko rezonansu, który wzmacnia i przedłuża dźwięk o określonej częstotliwości, co może wyjaśnić duchowe znaczenie przypisywane jaskini. Kiedy badaczki przeprowadziły pomiary akustyczne w przypominającej korytarz gładkiej ścianie tylnej jaskini, zaobserwowały silne zjawisko rezonansu. Według nich jest to spowodowane falą stojącą między równoległymi ścianami, generującą ton o częstotliwości 231 Hz, który jest wzmacniany i przedłużany przez naturalną częstotliwość jaskini, dodając mistyczny wymiar odprawianym w niej rytuałom.

To naprawdę wyjątkowe zjawisko

Nagrania akustyczne potwierdziły wokalizację tonów o częstotliwości 231 Hz, podkreślając fascynującą zgodność między doświadczeniami współczesnego praktykującego a zjawiskiem rezonansu zidentyfikowanym przez zespół badawczy. Nie oznacza to jednak, że w Pirunkirkko nie ma nic wyjątkowego, wręcz przeciwnie.

Bo jak zauważają badaczki, chociaż rezonans jest powszechnym zjawiskiem w środowiskach zabudowanych, w świecie przyrody występuje wyjątkowo rzadko, zwłaszcza w jaskiniach o gładkich i równoległych powierzchniach. Podobny zaobserwowano np. w jaskiniach paleolitycznych we Francji i Hiszpanii, często kojarzonych z malowidłami na ścianach jaskiń, co nie jest zdaniem badaczy przypadkiem.

Tam, gdzie badacz akustyki słyszy rezonans, ludzie z przeszłości mogli wyczuć obecność ducha, a praktykujący szaman może wyczuć obecność wyjątkowej energii, każdy w zależności od swojego pochodzenia.
wyjaśniają badaczki.
Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas