Układ Słoneczny "przesiąka" materiałem z pobliskich gwiazd. Co się dzieje?

Układ Słoneczny ma w sobie materiał, który nie pochodzi jedynie z naszego zakątku Drogi Mlecznej. Naukowcy twierdzą, że nasz system już teraz "przesiąka" cząstkami, których źródłem jest sąsiedni układ Alpha Centauri. Jest on oddalony od nas o nieco ponad 4 lata świetlne i tworzą go trzy gwiazdy.

Układ Słoneczny "przesiąka" materiałem z pobliskich gwiazd systemu Alpha Centauri.
Układ Słoneczny "przesiąka" materiałem z pobliskich gwiazd systemu Alpha Centauri.materiały prasowe

Alpha Centauri to najbliższy nam układ gwiezdny, który znajduje się ponad 4 lata świetlne od Ziemi. To nadal daleko, ale wygląda na to, że nie aż tak bardzo, bo materiał z tego systemu już teraz może przenikać do Układu Słonecznego. Jak to możliwe?

Układ Słoneczny z materiałem z systemu Alpha Centauri

Dziś już wiemy, że do Układu Słonecznego przeniknął materiał pochodzący spoza niego. Głośnym odkryciem była Oumuamua z 2017 r., które uznano za pierwszego przybysza międzygwiezdnego. Dwa lata później namierzono kometę Borisov, która również przywędrowała do nas z innego systemu.

Cole Greg oraz Paul Wiegert z Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Instytutu Eksploracji Ziemi i Kosmosu na Uniwersytecie Zachodniego Ontario w Kanadzie zainteresowali się tym tematem. Naukowcy postanowili zgłębić obecność cząstek w Układzie Słonecznym, których źródłem są inne systemy. Wskazując głównie na Alpha Centauri, z racji niewielkiej odległości.

W badaniach opublikowanych w Planetary Science Journal naukowcy rozważają, jak materiał z Alpha Centauri może dostawać się do Układu Słonecznego oraz ile go tu jest.

Proces przenikania materiału z Alpha Centauri może się nasilić

Alpha Centauri to układ potrójny. Składa się on z dwóch gwiazd Alfa Centauri A i Alfa Centauri B, które pozostają w bliskiej relacji oraz czerwonego karła Proxima Centauri. System porusza się w naszym kierunku z prędkością około 79 tys. km/h. Za 28 tys. lat znajdzie się w odległości "zaledwie" 200 tys. jednostek astronomicznych (jedna określa odległość Ziemi od Słońca) od naszej gwiazdy.

Takie "zbliżenie" może sprawić, że do Układu Słonecznego zacznie przenikać więcej materiału z Alpha Centauri. Nawet jeśli tak się stanie, to zgromadzi się on głównie w Obłoku Oorta, który jest daleko od nas. Tworzą go pył czy kawałki obiektów, które znajdują się od 300 do nawet 100 tys. jednostek astronomicznych od Słońca. Już teraz szacuje się, że takiego materiału spoza naszego systemu może być tam niemało.

Mimo to według szacunków istnieje tylko jedna szansa na milion, że taki materiał może znaleźć się w odległości zaledwie 10 jednostek astronomicznych od Słońca. To miejsce w układzie, które odpowiada mniej więcej orbicie Saturna.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press