Z indywidualistą w głowie
Mózg, główna sterownia działań człowieka, wciąż skrywa liczne zagadki. Dowodzą tego najnowsze odkrycia uczonych, które obaliły wiele wcześniejszych ustaleń, teorii i hipotez.
Indywidualizm i kolektywizm myślenia
Uczeni przeanalizowali jak przebiegają procesy myślowe u ludzi Zachodu i Dalekiego Wschodu. Okazało się, że ludzie kultury Zachodu skupiają uwagę na poszczególnych elementach, na co wpływa indywidualistyczne nastawienie charakterystyczne dla tej kultury. Z kolei ludzie z Azji przetwarzając informacje obejmują problem całościowo, co jest skutkiem kolektywizmu typowego dla kultury Dalekiego Wschodu.
Jak działa mózg?
Kultura, w jakiej człowiek się wychował, wpływa także na budowę jego mózgu. Wg ustaleń dr Park Chee i dr Michaela Chee z Duke-National University w Singapurze, u ludzi z Zachodu kora płatów czołowych odpowiadających za wnioskowanie jest grubsza, z kolei u ludzi z Dalekiego Wschodu grubsza jest kora w tzw. obszarach percepcyjnych.
Na działanie mózgu wpływa też język, jakim człowiek się posługuje. Dowodzą tego opublikowane w lipcu 2010 r. wyniki badań grupy psychologów pracujących pod kierunkiem dr Shai'a Danzigera z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie i dr Roberta Warda z Uniwersytetu Bangor.
Inne języki - inne reakcje
- W trakcie badań ustaliłem, że również ja inaczej reaguję, gdy mówię po angielsku, niż gdy wypowiadam się w języku hebrajskim - wyjaśnia dr Danziger. - Przykładowo, uważam, że wypowiadając się w języku angielskim jestem znacznie grzeczniejszy, niż gdy mówię po hebrajsku. Nasze ustalenia wskazują, że język, jakim w danym momencie się posługujemy, działa niczym przełącznik, który ujawnia daną część naszej osobowości.
Z kolei ekstrawertycy mają bardziej rozbudowany obszar, w którym mieści się tzw. ośrodek nagrody, czyli przyśrodkową korę okołooczodołową. Wspomniane różnice w budowie mózgu, a co z tym się wiąże, także cechy osobowości, nie są jednak skutkiem oddziaływania genów.
- Nie rodzimy się z raz ustanowioną osobowością - stwierdza dr DeYoung. - Człowiek, a za tym i mózg, rośnie i zmienia się, na co nakładają się przekształcenia wynikające z rozmaitych doświadczeń życiowych.
Czy wspomniane wyżej ustalenia są ostateczne? Nie ma pewności, bo niezwykle skomplikowany ludzki mózg, który wytworzył złożone technologie i zrodził sztukę, pozostaje enigmą nawet dla jego znawców.
Tadeusz Oszubski