Zaskakujące odkrycie - lamparty morskie żywią się rekinami

Nietypowe odkrycie z Nowej Zelandii rzuca nowe światło na gatunek, który wydawał się już całkiem dobrze poznany, a mowa o lamparcie morskim - chociaż znaliśmy jego zamiłowanie do młodych pingwinów, to o zjadaniu rekinów dotąd nie było mowy.

Nie tylko młode pingwiny i inne fokowate - lampart morski poluje też na rekiny
Nie tylko młode pingwiny i inne fokowate - lampart morski poluje też na rekiny123RF/PICSEL

Jak wynika z najnowszego odkrycia, lamparty morskie dołączają do bardzo ekskluzywnego grona zwierząt, które żywią się rekinami, a przynajmniej na to wskazują ich odchody i blizny znalezione na ciałach. 

Lampart morski, znany także jako amfitryta lamparcia, to gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych, który swoją nazwę zawdzięcza cętkowanej sierści. Jest dość powszechny w wodach polarnych i subpolarnych półkuli południowej, wzdłuż wybrzeża Antarktydy i na większości subantarktycznych wysp, ale można go spotkać także u południowych wybrzeży Afryki, Australii, Tasmanii, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii.

Lamparty morskie żywią się rekinami?

Do tej pory wydawało się nam, że żywi się najczęściej młodymi pingwinami i innymi fokowatymi (jako jedyny przedstawiciel fokowatych), uzupełniając dietę rybami, ale nowe odkrycie z Nowej Zelandii wskazuje na to, że nie brakuje w niej także tych największych, czyli rekinów.

Nowozelandzkie odkrycie rzuca nowe światło na lamparty morskie
Nowozelandzkie odkrycie rzuca nowe światło na lamparty morskiefrontiersin.orgmateriały prasowe
Później odkryliśmy, że lampart morski żywi się też Callorhinchus i Callorhinchus milii. Te ryby mają mocny kręgosłup, który pomaga chronić je przed drapieżnikami i z pewnością to właśnie rany po nich widzieliśmy na lampartach, a czasami duże fragmenty wystawały nawet z ich pysków. Jeden znaleziony lampart morski miał co najmniej 14 takich ran
komentuje Krista van der Linde, nie kryjąc swojego zaskoczenia tym odkryciem.

Krista van der Linde z leopardseals.org zlokalizowała w odchodach lampartów pozostałości rekinów, a śladów walki z nimi nie brakowało też na samych zwierzętach, co oznacza, że chodzi raczej o polowanie na nie niż żerowanie na resztkach.

Naukowcy sugerują też, że rekiny muszą zapewniać lampartom morskim jakieś wyjątkowe substancje odżywcze, bo w innym wypadku trudno uzasadnić tak ryzykowne zachowanie.

Pozostaje też pytanie, czy rekiny zawsze były w diecie lampartów, czy może trafiły do niej dopiero niedawno, np. na skutek zmian klimatycznych, które zmusiły je do szukania nowych źródeł pokarmu. Szczególnie że rzadko obserwujemy drapieżniki żerujące na innych drapieżnikach i takie zachowanie może mieć poważny wpływ na łańcuch pokarmowy. 

Drapieżnik alfa żerujący na innym drapieżniku alfa - już sam fakt jest interesujący. Jeśli lampart morski zacznie zwiększać swoją liczebność i następnie wpływać na populację rekinów, nie mamy pojęcia, w jaki sposób wpłynie to na środowisko
dodają badacze.
Sport i technologia, czyli jak innowacyjne rozwiązania ulepszają nasze treningi
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas