Reklama

Zaskakujące odkrycie - lamparty morskie żywią się rekinami

Nietypowe odkrycie z Nowej Zelandii rzuca nowe światło na gatunek, który wydawał się już całkiem dobrze poznany, a mowa o lamparcie morskim - chociaż znaliśmy jego zamiłowanie do młodych pingwinów, to o zjadaniu rekinów dotąd nie było mowy.

Nie tylko młode pingwiny i inne fokowate - lampart morski poluje też na rekiny

Jak wynika z najnowszego odkrycia, lamparty morskie dołączają do bardzo ekskluzywnego grona zwierząt, które żywią się rekinami, a przynajmniej na to wskazują ich odchody i blizny znalezione na ciałach. 

Lampart morski, znany także jako amfitryta lamparcia, to gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych, który swoją nazwę zawdzięcza cętkowanej sierści. Jest dość powszechny w wodach polarnych i subpolarnych półkuli południowej, wzdłuż wybrzeża Antarktydy i na większości subantarktycznych wysp, ale można go spotkać także u południowych wybrzeży Afryki, Australii, Tasmanii, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii.

Reklama

Lamparty morskie żywią się rekinami?

Do tej pory wydawało się nam, że żywi się najczęściej młodymi pingwinami i innymi fokowatymi (jako jedyny przedstawiciel fokowatych), uzupełniając dietę rybami, ale nowe odkrycie z Nowej Zelandii wskazuje na to, że nie brakuje w niej także tych największych, czyli rekinów.

Krista van der Linde z leopardseals.org zlokalizowała w odchodach lampartów pozostałości rekinów, a śladów walki z nimi nie brakowało też na samych zwierzętach, co oznacza, że chodzi raczej o polowanie na nie niż żerowanie na resztkach.

Naukowcy sugerują też, że rekiny muszą zapewniać lampartom morskim jakieś wyjątkowe substancje odżywcze, bo w innym wypadku trudno uzasadnić tak ryzykowne zachowanie.

Pozostaje też pytanie, czy rekiny zawsze były w diecie lampartów, czy może trafiły do niej dopiero niedawno, np. na skutek zmian klimatycznych, które zmusiły je do szukania nowych źródeł pokarmu. Szczególnie że rzadko obserwujemy drapieżniki żerujące na innych drapieżnikach i takie zachowanie może mieć poważny wpływ na łańcuch pokarmowy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy