Aerożel zdetronizowany - oto najlżejszy materiał świata

Zdjęcie, które widzicie powyżej, to nie fotomontaż, ale efekt pracy naukowców. W amerykańskich laboratoriach powstał materiał, który jest 100 razy lżejszy od styropianu. Do czego może się przydać?

Ten ultralekki materiał został opracowany przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego we współpracy z firmami HRL Laboratories oraz CalTech. Swoją niezwykle niską masę zawdzięcza strukturze. W powiększeniu budową przypomina kratownicę. Naukowcy przyznają, że podczas pracy inspirowali się mostem Golden Gate oraz Wieżą Eiffla.

Metalowe rurki tworzące materiał mają tylko 100 nanometrów grubości, a całość w 99,9 proc. składa się z powietrza. To lepszy wynik niż w przypadku aerożelu, w którym powietrze stanowi 90 - 99,8 proc. masy. Podobnie jak aerożel, nowy materiał cechują wyjątkowe właściwości mechaniczne. Świetnie pochłania uderzenia i odkształcenia. Kostkę pokazaną na zdjęciu można ścisnąć do 50 proc. objętości i bez problemu powróci do swojego pierwotnego kształtu.

Reklama

Wyniki pracy naukowców zainteresowały przedstawicieli DARPA. Agencja twierdzi, że niezwykłe właściwości izolacyjne materiału mogą znaleźć zastosowanie przy produkcji elektrod i nowoczesnych baterii. Z pewnością odkryciem zainteresuje się również NASA, która już dziś wykorzystuje aerożel do budowy statków kosmicznych i skafandrów astronautów.

Maciek Kurek

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: materiały | aerożel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy